statystyki

Wchodzi w życie zmiana ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi: NSA wezwie do uzupełnienia braków kasacji

autor: Anna Krzyżanowska01.09.2015, 07:15; Aktualizacja: 01.09.2015, 08:46

Naczelny Sąd Administracyjny nie odrzuci już automatycznie niepełnej skargi kasacyjnej. Dziś wchodzi w życie zmiana ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.). Dodany zostaje art. 177a, zgodnie z którym, jeśli skarga kasacyjna nie będzie spełniać wymagań – innych niż przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie – przewodniczący zobligowany będzie wezwać stronę do usunięcia braków w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi.

To konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 kwietnia 2014 r. (sygn. akt SK 22/11). Trybunał wskazał wtedy, że zasady odrzucania skarg trudno pogodzić ze standardami konstytucyjnymi, w tym z zasadą sprawiedliwości proceduralnej. Sprawa konstytucyjna została zainicjowana przez spółkę, której skargę kasacyjną NSA odrzucił z uwagi na niespełnienie wymagań ustawowych. Zgodnie bowiem z art. 176 p.p.s.a. (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270 ze zm.) skarga kasacyjna powinna zawierać m.in. wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany. I tego warunku skarga spółki nie spełniała. W ocenie trybunału nie powinno to jednak doprowadzić do automatycznego odrzucenia sprawy przez NSA. W wyroku TK podkreślił, że „sąd rozstrzygający w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie może być sprowadzany do roli robota, mechanicznie odrzucającego pisma procesowe obywateli ze względu na uchybienia nieważące w żaden sposób na możliwość wydania orzeczenia”.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-09-01 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli cel został namierzony do okradzenia , to jakie by wygibusy do tego kontradansa nie wprowadzić , jego los jest przesądzony .
    Co najwyżej dłużej się pomęczy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane