statystyki

Jak sporządzić ważny testament ustny?

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz24.08.2015, 20:00
Aby testament ustny był ważny, spadkodawca powinien oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

Aby testament ustny był ważny, spadkodawca powinien oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.źródło: ShutterStock

Mama pani Aldony jest ciężko chora. Jej stan się pogarsza. Starsza pani postanowiła rozporządzić swoim majątkiem i zabezpieczyć przede wszystkim córkę, która opiekuje się nią i razem z nią mieszka. Nie chce nic pozostawiać synowi, który nawet jej nie odwiedza. Z powodu stanu zdrowia nie może napisać własnoręcznie testamentu ani pojechać do notariusza. Chciała podyktować testament sąsiadce i tylko go podpisać, ale ta wyjaśniła, że taki dokument nie będzie ważny i zaproponowała, aby swoją ostatnią wolę wyraziła przy świadkach. Czego powinna się wystrzegać przy sporządzaniu takiego testamentu, aby pominięty syn go nie zakwestionował?

Reklama


Aby testament ustny był ważny, spadkodawca powinien oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Powinni więc przebywać w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Taki wymóg stawiają przepisy prawa spadkowego i nie dopuszczają od niego żadnych wyjątków (np. nie zezwalają, aby poszczególni świadkowie wysłuchali osobno tego samego oświadczenia, które złożył spadkodawca wprawdzie w tym samym dniu, ale każdy o innej godzinie). W obecności tych osób spadkodawca powinien stwierdzić, kogo powołuje do dziedziczenia i co dla niego przeznacza.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane