statystyki

Parawany na plaży: Rezerwacja miejsca zakazana

autor: Piotr Szymaniak13.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 13.08.2015, 13:37
Morze Bałtyckie

Piotr Kaszewiak nie ma wątpliwości: absolutnie nie można rezerwować miejsca na plaży parawanemźródło: ShutterStock

Na nadmorskich plażach coraz trudniej znaleźć miejsce. Wszystko przez to, że od wczesnych godzin nad samym morzem wyrasta inne morze – parawanów.

reklama


reklama


Turyści skarżą się, że niektórzy wstają wczesnym rankiem tylko po to, by wygrodzić sobie miejsce i wracają dopiero po śniadaniu, kiedy znalezienie wolnego kawałka do plażowania graniczy z cudem. Zwłaszcza że turyści uprawiający parawaning wygradzają coraz większe obszary bałtyckiego piasku. Z odsieczą pokrzywdzonym plażowiczom przychodzi jednak Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi, która na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych dokonała oceny prawnej zjawiska. Choć problem z punktu widzenia adwokatury może nie jest bardzo ważki, jednak ekspertyza jest całkiem na serio.

Konkluzje? Rzecznik łódzkiej ORA Piotr Kaszewiak nie ma wątpliwości: absolutnie nie można rezerwować miejsca na plaży parawanem.

– Plaża jest miejscem publicznym i samodzielne wydzielanie dla naszej wygody i według własnego upodobania określonej części do naszego wyłącznego użytkowania można porównać do wydzielenia sobie takiej strefy w centrum Łodzi na ruchliwym pasażu. Oznacza to, że taki parawan możemy po prostu zignorować, zająć miejsce w strefie nim oznaczonej i nikt nie ma prawa nas wyprosić – informuje adwokat.

Siłą rzeczy miejsce na plaży jest ograniczone i może się zdarzyć, że nie wszyscy się zmieszczą. Wówczas oczywiście obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy, przy czym – jak podkreślają łódzcy adwokaci – zasada ta odnosi się do ludzi, a nie rzeczy, które mają miejsce dla ludzi rezerwować. Adwokaci radzą, by w przypadku, gdy obciągnięte materiałem kijki pozbawiają innych możliwości skorzystania z plaży, po prostu je usunąć.

– Parawan, który pozostawiono i nie możemy ustalić jego właściciela, można w zasadzie potraktować jako rzecz znalezioną, która powinna być zwrócona właścicielowi. Brak przeszkód, aby znaleziony parawan złożyć i pozostawić na piasku. Istotą parawanów nie jest wydzielanie prywatnych plaż w miejscu publicznym, lecz osłona przed piaskiem czy wiatrem. Skoro nikt nie wypoczywa w jego obrębie, oznacza to, że jest zbędny i tym bardziej należy go usunąć, jeśli utrudnia wypoczynek innym – radzi łódzka ORA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • q(2015-08-14 08:02) Odpowiedz 00

    Za dużo parawanów widoki zasłaniają, bez debile” gotowi na twoim kocu się położyć obok, ale jezcze większy problem jak ci palą obok a ty się dusisz !

  • AntyPiSda(2015-08-13 14:27) Odpowiedz 00

    Wydalo sie w komentarzach kto stawia te wigwany. Jak zwykle sa to ci prawi i sprawiedliwi (inaczej).
    Oglaszam wam pisuary, ze skonczyly mi sie zasoby tolerancji w stosunku do was. Od dzis bede lal kazdego pisowca w jego glupi pysk jesli cokolwiek nie spodoba mi sie w jego wypowiedzi lub czynie. Kase na sady mam, a komu wpiernicz spuszcze - to moje. Od dzis jestescie zwyklymi worami czy beretami jak wolicie do tluczenia, scierwa pospolite. Tylko wojna domowa moze zaprowadzic porzadek i pozbyc sie pisowskiej zarazy.

  • kon@wp.pl(2015-08-13 22:42) Odpowiedz 00

    ko

  • arab(2015-08-13 19:04) Odpowiedz 00

    ZAKAZ WPUSZCZANIA POLAKÓW NA PLAZE !!
    - PIERDZĄ
    -MAJĄ DURNE RYJE

  • Zniesmaczony parawanową fobiąPL(2015-08-13 17:15) Odpowiedz 00

    Może Pani Premier podchwyci pijar -okazję plażowo-parawanową, na spotkanie z wyborcami, i wpadnie na taką gęsto "parawanową" plażę! Ze swoją świtą i ministrami, wszyscy ze swoimi parawanami (rządowymi), zamiast mebli rządowych na wyjazdowe sesje RM...,Aby tam urządzić pokazówkę, wyjazdowe posiedzenie RM? Z kamerami TVPinfo i dziennikarskim tłumem dookoła, i tysiącami turystów z parawanami?

  • quano(2015-08-19 08:33) Odpowiedz 00

    Moje wymiary wzrost 190 cm, waga 100 kg, obwód klaty 155 cm, obwód bicepsa 51 cm, proszę zacnego mecenasa o przestawienie parawanika.

  • Półprawnik GG2017121(2015-08-13 15:42) Odpowiedz 00

    Może doczekam się jeszcze tego lata, widoku, kilkudziesięciu Strażników Gminnych, Miejskich i tamtejszych Policjantów, także z Policji Wodnej - wlepiających masowo mandaty, np. dla 5000 tys.niesfornych plażowiczów, pływaków, w tym za złośliwie używane parawany, ogrodzenia, picie alkoholu, palenie na plaży, śmiecenie, plucie, oddawanie moczu i kału w tym do wody kąpieliska... Coś w rodzaju nagonki radarowej i alkomatowo-dopalaczowej w Polsce. Po zebraniu z corocznie ponawianej akcji, na początku sezonu letniego - ze 100 000 mandatów nadmorskich rocznie, nagłośnienie tego w telewizorni i Internecie -polskie plaże się ucywilizują po kilku latach, a cywilizowani tak plażowicze, będą robić foty piratom plażowym, (jak z video-rejestratorów samochodowych -piratom drogowym) i wzywać Ochroniarza obiektu, Policję, gdy zobaczą złośliwego multi-parawniarza, wygradzającego sobie swój kawałek plaży, czy pijaka na plaży,

  • Półprawnik GG2017121(2015-08-13 15:09) Odpowiedz 00

    Takie "porady" prawne są nic nie warte, najwyżej prowokują do bijatyki i szarpaniny na plaży, wzywania Policji, Straży Miejskiej, Gminnej! Każda publiczna plaża, podobnie jak basen i kąpielisko publiczne, zakładowe, prywatne, ma zarządcę i ustalony Regulamin użytkowania obiektu. Regulamin zatwierdzony przez odpowiedni organ, zgodnie z prawem polskim i unijnym. To Regulamin obiektu, parku, plaży, kąpieliska, powinien określań co wolno, a czego nie wolo! Zwłaszcza nie wolno wygradzać dla siebie miejsca, np. bojami na kąpielisku, jeziorze, basenie, plaży, na trawniku, na piasku, w parku itd., uniemożliwiając innym korzystanie z wygrodzonego -zajętego bezprawnie terenu obiektu. I tyle porady mojej, od PÓŁPRAWNIKA, porady prawnej. Szczegóły nt. używania parawanu, koca, parasola plażowego-ogrodowego, hamaków, leżaków, fotelików, materacy na terenie obiektu - określają precyzyjnie owe Regulaminy, zakazują pod kara grzywny, mandatu- używania ich w sposób utrudniający, uniemożliwiający innym osobom, korzystanie z całego terenu obiektu. Do tego Ochroniarz obiektu publicznego , uprawniony do usuwania z terenu obiektu -urządzeń, przedmiotów i osób - nie szanujących postanowień Regulaminu obiektu. Honorarium za tę moją poradę logiczno-prawną- a adresowaną głównie wszystkich Radnych (miast i gmin nie tylko nadmorskich), oraz do Posłów- proszę przekazać jednorazowo na Caritas Polska.

  • Z za oceanu(2015-08-14 14:23) Odpowiedz 00

    Cel parawanow jest ochrona przed wiatrem, tak jak tow wyglada na plazach atlantyku. To co sie widzi w Polsce to nic innego jak kradziez miejsca innemu w sposob wrecz chamski. Niestety Narod Polski to buractwo co widac po parawanach,
    Jestem za calkowitym zakazem parawanow.

  • Andrzej z Wrocławia z 2ma parawanami...(2015-08-14 00:26) Odpowiedz 00

    co to za nagonka debilów na parawany,leniom śmierdzącym nie chce się wstać wcześniej i żal że nie ma miejsca nad samą wodą...mam na wietrze leżeć i piaskiem być osypywanym ,dzieci szukać u innych na kocach bo dzieciak się pomylił...zabronić wszystkiego,ręcznika też nie rozkładać bo debil tu właśnie chce leżeć gdzie ja...masa ludzi ma parawany taki klimat jak komu nie pasi to zagranice na leżaki jak w wojsku równo w szeregu...garstka jełopów a promują jakby to większość była...

  • Student.IV. roku prawa(2015-08-13 12:20) Odpowiedz 00

    Szanowny prawniku ze Szczecina, a raczej tegoroczny studencie tejze uczelni. Osoba zostawiajaca parawan na plazy, czyli obszaru na ktorym sie uzywa tej rzeczy nie ma woli sie jej wyzbycia. Idac twoim tokiem myslenia wieczorem moznaby sobie pozabierac samochody z dowolnego parkingu - przeciez od kilku godzin wlasciciel go nie uzywa, wiec na pewno chcial sie wyzbyc wlasnosci. Jesli jednak naprawde jestes prawnikiem to wspolczuje klientom.
    Inna sprawa, ze stawianie parawanow to zwykle chamstwo i brak szacunku dka reszty plazowiczow.

  • prawnik - Szczecin(2015-08-13 08:24) Odpowiedz 00

    Porzucone parawany, stojące od kilku godzin na plaży bez właścicieli, to rzecz do przejęcia na własność (wskutek porzucenia w celu wyzbycia się przez dotychczasowego właściciela; w przeciwnym razie właściciel byłby gdzieś tam obecny, zjawiłby się po niedługim czasie). :-)

  • POlak(2015-08-13 11:49) Odpowiedz 00

    Tak najlepiej od razu zgłosić sprawę do prokuratury hahaha.

  • StAAbrA(2015-08-13 11:49) Odpowiedz 00

    Więc piszę : ustawowo określić ilość metrów kwadratowych pod parawaning .
    Że jaja ? - jeśli papugom wolno , to mnie też .

    A co do rzeczy POzostawionych , to kilka milionów samochodów bezpańsko zawala ulice , parkingi i inne place .
    Można sobie wziąć , albo zanieść do BRZ .
    Wymieniać dalej ?

    A gdyby kto nie wiedział , to mamy 700 km plaż morskich .

  • nnn(2015-08-13 11:17) Odpowiedz 00

    Czyli zdejmować parawan i zanosić do punktu rzeczy znalezionych. Ot mała nauczka dla cwaniaków.

  • Kargool(2015-08-13 10:30) Odpowiedz 00

    Do emerytka68

    czytaj artykuł ze zrozumieniem...

  • Kargool(2015-08-13 10:28) Odpowiedz 00

    jestem za wyrywaniem bezpańskim parawanów! Pobierowo, poniedziałek 10.08, właściciel przyszedł 11:45 !!!
    Od 15 lat jeżdżę nad morze i nie było takiego zjawiska, teraz jakiś gamoń jeden z drugim postawił o 7 rano parawan, media podchwyciły i rozlała się moda na "parawaning"...

  • Michał(2015-08-13 09:46) Odpowiedz 00

    Do 1&2

    Cebulaki. :-D
    Trochę kultury by się wam przydało. I czytanie ze zrozumieniem. Nikt nikomu nie zakazuje stawiania parawanów. Tu chodzi o to, że niektóre cebulaki rozkładają parawan zajmując kilkadziesiąt nieraz metrów kwadratowych a w środku terenu malutki kocyk czy ręcznik i zadowoleni ze swojego "sprytu". W głębokim poważaniu mają innych ludzi. Tak jak i wy. Ręce opadają.

  • emerytka68(2015-08-13 09:37) Odpowiedz 00

    Głupi adwokaci parawan to nie tylko miejsce na plaży za tym parawanem zostawiam swoje rzeczy , zabawki picie jedzenie i wszystko co jest mi potrzebne do życia na plaży i idę się przejść po plaży, idę z dzieckiem do wody idziemy się napić zjeść. co najważniejsze jest ochroną od wiatru i zimna pozwala stworzyć warunki do życia i przeżycia na plaży i tylko człowiek niespełna rozumu może wymyślać "przepisy" które by zakazały stawiania parawanów i stworzyły raj dla złodziei

  • StAAbrA(2015-08-13 09:03) Odpowiedz 00

    Można .
    Taki jest zwyczaj .
    A jeśli łódzkim papugom się to nie POdoba , to mogą , do spółki z rządowymi baranami i sejmowymi jełopami ,
    "problem prawny" uregulować ustawowo .
    Tylko - co z tego mafia będzie miała ?