statystyki

Prawnik zależny od pracodawcy nie daje gwarancji obrony

autor: Anna Krzyżanowska31.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 31.07.2015, 08:56
prawnik

Widać wyraźnie, że adwokaci chcą stworzenia instytucjonalnego modelu pomocy prawnej z urzędu - powiedział rozmówcaźródło: ShutterStock

- Być może w przyszłości osoby chcące pozostawać w stosunku pracy powinny znaleźć się w samorządzie radcowskim. Natomiast wykonujące wolny zawód – w adwokaturze - wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Gutowski

Już prawie 6 tys. adwokatów i aplikantów adwokackich odpowiedziało na pytania zawarte w ankiecie dotyczącej strategii adwokatury. Spodziewał się pan takiego odzewu?

Nie wiem, czy się spodziewałem, ale cieszę się, że adwokatura tak chętnie wyraża pogląd w sprawach dotyczących nie tylko samorządu, lecz także wymiaru sprawiedliwości.

Czy z ankiety wyłania się to, jak za parę lat widzą swój samorząd członkowie palestry?


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • k(2015-07-31 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  tytuł nieadekwatny w zasadzie do rzeczywistości, zakłamany może piszący tak czynił , przecież umowy po pracę trzeba chronić tak większość podają twierdzi obywateli, powinny być dobre, godne, prof. Gutowski pewnie całe życie na „specjalnej” umowie o pracę z mnóstwem przywilejów ?,,łatwo tak „lekko” mówić i niszczyć, adwokatur jakie daje gwarancje, takie albo żadne ?

  Odpowiedz
 • .....(2015-08-01 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  Jakiego samorządu czy korporacji skoro przyszlosc adwokatury dyktuje w Polsce Sejm ustawą?

  Przyszlosc adwokatury jako korporacji czy samorzadu zawodowego musi byc zawsze spojna z zalozeniami korporacji europejskiej.to ona wyznacza reguly gry.Problemem i Sejmu i korporacji polskiej jest nadmierna powolnosc we wprowadzaniu zasad europejskich (swiatowych) wykonywania tego zawodu i ksztalcenia do niego oraz robienie z kariery prawnikow populistycznego,medialnego cyrku.

  Adekwatnosc nastapila jednak w ustawie sejmowej,to znaczy wprowadzenie egzaminow adwokackich panstwowych ,wprawdzie tylko raz w roku,ale tu dorastamy do standardow wyzej cywilizowanych w prawie panstw.

  Zasady adwokatury sa procz Polski wszedzie takie same:
  1) zasada calkowitego monopolu w uslugach prawnych na kazdym etapie
  2) zasada zakazu jakiegolwiek ksztalcenia teoretycznego i praktycznego kandydatow do zawodu przed egzaminem adwokackim i pobierania za to pieniedzy (tym zajmuja sie wylacznie uczelnie)
  3) zasada nie przekraczania 6 lat ksztalcenia adwokatow ( lacznie ze studiami).
  4) zasada wykurzenia z adwokatury pracownikow uczelnianych,ktorzy nie moga prowadzic kancelarii pracujac na uczelni
  5) zasada wprowadzenia weryfikacji kodeksow etycznych dla adwokatow
  6) zasada braku odmowy korporacji w zakresie adwokatury z urzedu.Nie oznacza to braku mozliwosci strajku.
  7) zasada rejestracji w izach adwokackich wszelkiej pozaadwokackiej dzialalnosci prawnej,gdyz by byc adwokatem trzeba przestrzegac zasad rownej konkurencji po obu stronach barykady.
  8) adwokatura tylko WERYFIKUJE przydatnosc do zawodu,ale nigdy NIE PRZYGOTOWUJE do zawodu.Sprawdza,sprawdza i jeszcze raz sprawdza w scisle okreslonym czasie i na scisle okreslonych zasadach.Prawo patronatu to tylko prawo do uzyskania rady bardziej doswiadczonego adwokata,jednakze nie jest to prawo do przymusowego zatrudnienia,by odbyc aplikacje (jak w naszym niewolniczym kraju).

  Slowem adwokaci na swiecie stoja na strazy tego,czy sa spelniane nawyzsze standardy zawodowe i czy nabor do tego zawodu jest sprawiedliwy.W Polsce w pewnym czasie adwokatura stala na strazy nieuczciwej konkurencji i zostala poprawiona przez Sejm,jednakze nie do konca dobrze.Te standardy nie oznaczaja tego,iz adwokat nie ma swobodnego uznania co do tego,kto jaka przydatnosc zawodowa prezentuje,ale musi to uzasadnic wydajac opinie indywidualna o kandydacie.Dopuszczony musi byc kazdy kto ukonczyl wyzsze studia prawnicze w ramach korporacji,a nie jak w Polsce rowniez poza nia.

  Adwokaci za granica nigdy nie blokują konkurencji mlodszej,oni po prostu dzieki niej dorabiaja sie wiekszych pieniedzy.Te obce reguly sa bardzo korzystne dla absolwentow prawa w Polsce.Dla adwokatury zrszta tez.Te,ktore mamy obecnie nie sa dostatecznie korzystne dla obu stron.

  Odpowiedz
 • lm(2015-07-31 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  Zlikwidować korporacje, w ramach demonopolizacji rynku. Skończy się ten ciągły problem.
  Zrobili sobie monopol a teraz dyktują warunki. My musimy radzić sobie na wolnym rynku, a tam ma być komunizm: każdemo wedle potrzeb.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane