Mniejsze opłaty i kary za wycinkę drzew. Prezydent podpisał ustawę

21.07.2015, 17:46; Aktualizacja: 21.07.2015, 19:07
wycinka drzew-piła łańcuchowa

Jak tłumaczy resort nowelizacja wprowadziła nową metodę obliczania opłat za usuwane drzewaźródło: ShutterStock

Resort środowiska przypomniał, że w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw, w tym Prawa ochrony środowiska, które mają usprawnić funkcjonowanie samorządów.

Reklama


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • zx33(2015-09-04 10:58) Zgłoś naruszenie 20

    Kolejna opresyjna regulacja prawna potwierdza,że władza potrafi coś zabrać.W wielu cywilizowanych /demokratycznych/krajach nikt nie poważył by się na taki krok.Jeśli już z jakiegoś powodu państwo wkracza na świętą prywatną własność to powinno to robić za odszkodowaniem.Więc niechaj kształceni w prawie nie zachłystują się kolejną mierną regulacją prawna.Tyle tego badziewia na uchwalano w tej niby wolnej Polsce,że ludziom trudno się pozbierać i chcą JOW-ów.Zdaje się,że to będzie już ostatnia pokojowa próba

    Odpowiedz
  • miki(2015-07-30 08:43) Zgłoś naruszenie 10

    kolejny raz przepisy dot. zadrzewień i gospodarki nimi idą w "ślepą uliczkę" i stanowią nada "łatanie oczywistych dziur." jest znacznie więcej istotnych szczegółów wymagających uregulowania - np. pielęgnacja (właściwe utrzymanie zielelni - choćby normy branżowe) a dewastacja /niszczenie/ t- ta zmiana nic nie rozwiązuje w praktyce i nie uwzględnia różnych sytuacji. Smiechu warte rozdzielenie ogławiania a formowania (Ujętego "przypadkiem" w ustawie o ochronie przyrody) dlaczego ogławiane wierzby 'szopenowskie' wyróżniono?! w wielu krajach przecież formuje się szpalery, żywopłoloty z drzew. uważam że niezbędne jest rozporządzenie w tych sprawach - reszte niestety odpowiadają wykonawcy i zlecający (najczęściej gminy..)

    Odpowiedz
  • DD(2015-07-28 15:01) Zgłoś naruszenie 41

    Do Olek - Jeżeli brakuje Ci zieleni i cienia to może zasadź coś na swojej działce a nie narzekaj że sąsiad wyciął.

    Odpowiedz
  • w(2015-07-23 09:03) Zgłoś naruszenie 03

    To takie pospolito-chłopskie - ideałem działki jest pusty plac obsiany trawą.
    Niestety jeszcze daleko do zmian w mentalności, więc do tego czasu bat musi wisieć nad głowami chłopstwa

    Odpowiedz
  • her(2015-07-22 19:21) Zgłoś naruszenie 51

    Nie posadziłem drzew na swojej ziemi. To była dobra decyzja. Dziś po 30 latach musiał bym płacić i prosić urzędasów. NIE SADŹCIE DRZEW !!!

    Odpowiedz
  • Żuk(2015-07-22 16:27) Zgłoś naruszenie 20

    Arystoteles ponad 2000 lat temu powiedział -" Demokracja to rządy osłów prowadzonych przez hieny". Nasi rządzący są tego dobitnym przykładem. Wyjeżdżam stąd.

    Odpowiedz
  • devi(2015-07-22 16:09) Zgłoś naruszenie 05

    Głupi kierunek. Opłaty można obniżyć, ale kary mają odstraszać. Dziś za drewno można dostać ok. 13 tys. - a opłata za wycinkę to ok. 4,5 tys. Powietrze mamy najgorsze w Europie. Uduśmy się w imię świetej krowy własnosci prywatnej, bo nie jesteśmy społeczeństwem, tylko bandą egoistów.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2015-07-22 09:44) Zgłoś naruszenie 20

    to właściciel powinien decydować, co ma rosnąć na jego działce, a nie przepis

    Odpowiedz
  • olek(2015-07-22 08:22) Zgłoś naruszenie 03

    Sory, ale to będzie decydował o tym, czy drzewo zagraża bezpieczeństwu? moi sąsiedzi pod tym hasłem wycięli wszystko co mieli na działce. Zamiast drzew jet teraz betonowy plac. nikogo ie interesuje to, ze teraz jest upał, kurz i nie ma tlenu.

    Odpowiedz
  • pikuś(2015-07-22 08:11) Zgłoś naruszenie 11

    IDIOCI Z SEJMU OGARNIJCIE SIĘ WRESZCIE!!!
    Efektem tej ustawy jest to, że działki pod działalność gospodarczą to trawniczki beż żadnych drzew!!! Czyli idioci z sejmu tą ustawą zlikwidowali i likwidują drzewa na powierzchni tysięcy hektarów w skali kraju! Każdy przedsiębiorca tępi drzewka na swoich działkach, bo nikt nie chce ryzykować drakońskich opłat w przyszłości za wycinkę tychże.

    Odpowiedz
  • dziadek(2015-07-22 07:43) Zgłoś naruszenie 10

    Śp prof Leszek Kołakowski dal taka oto definicję: państwo, które stara się skodyfikować każdą czynność życiowa jest państwem totalitarnym.
    Czy są jeszcze jakieś dziedziny życia na które nie potrzebujemy urzędniczych pozwoleń? ( no oczywiście jeszcze mocz mogę oddawać w nieskodyfikowanym kierunku)

    Odpowiedz
  • zdrowe rozwiązanie(2015-07-22 01:03) Zgłoś naruszenie 70

    Kary za wycięcie drzewa są skandalicznie wysokie. Chyba przyniesiono je z kosmosu.
    A nie lepiej byłoby wprowadzić zasadę: wycinasz stare drzewo, sadzisz w to miejsce młode drzewko. I po ptokach!!!
    A poza tym: dlaczego ja, na swojej prywatnej posesji nie mam prawa decydować, co na niej ma rosnąć?!!! Ponieważ nasze prawo jest tak restrykcyjne, dlatego każdy boi się posadzić choć jedno drzewko. Bo potem to spotkają go tylko kary, i kary, i kary...
    Za zagrożenia i szkody ze strony starodrzewu powinni odpowiadać wyłącznie urzędnicy wydający takie zarządzenia!!! Bo nie wolno wyciąć gałązki albo przyciąć drzewa by nie rosło wysoko, a potem pierwsza lepsza wichura ( coraz częściej sie to dzieje) i nawet życie można stracić. SZOK!
    Gdzie my żyjemy? Wszystko się tu liczy, tylko człowiek nie liczy się wcale. Szok!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-07-21 23:34) Zgłoś naruszenie 30

    Złodziejski tzw. resort środowiska ogłosił , że tzw. prezydent POdpisał kolejną złodziejską ustawę
    - o okradaniu obywateli "na wycięcie krzaka" , między innymi .

    To kolejny , złodziejski prezent wyborczy partii rządzących - i partii oPOzycyjnych - dla narodu .

    K. ich m.

    Odpowiedz