statystyki

Jest strata? Decyzja o dalszym istnieniu spółki może być konieczna

autor: Michał Koralewski07.07.2015, 09:06; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:57

Zarząd spółki zgodnie z obowiązkami księgowo-rachunkowymi zlecił sporządzenie sprawozdania finansowego spółki. Ze sprawozdania wynika, że spółka w minionym roku obrotowym miała stratę. Czy w związku z tym należy podjąć dodatkowe działania formalne lub prawne?

Odpowiedź na pytanie zależy od rozmiarów straty oraz wysokości posiadanych przez spółkę kapitałów. Zgodnie bowiem z art. 233 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, to zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Z powyższego wynika, że dopiero zamknięcie roku obrotowego stratą przewyższającą ww. sumę kapitałów spółki implikować będzie konieczność podjęcia dodatkowych działań przez zarząd.

Zwrócić wszakże należy uwagę, że znaczna część istniejących spółek z o.o. ma kapitał zakładowy na minimalnym poziomie wymaganym ustawą, czyli w wysokości zaledwie 5000 zł. Ponadto ustanawianie kapitałów zapasowych i rezerwowych nie jest w tego typu spółkach obligatoryjne. Dlatego wiele spółek posiada jedynie minimalny kapitał zakładowy. Dla nich już strata w wysokości 2501 zł związana będzie z koniecznością przeprowadzenia ww. czynności.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane