statystyki

Posłowie wybiorą sędziów TK. Środowiska prawnicze pozbawione głosu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.06.2015, 07:08; Aktualizacja: 26.06.2015, 07:39
Prawo

Decyzją Sejmu, aby starać się o powołanie do TK, trzeba będzie wykazać się takimi kompetencjami, jak sędziowie Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Sejm tej kadencji zdąży jeszcze wybrać pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko dzięki uchwalonej wczoraj przez posłów nowej ustawie o TK. Chodzi o przepis przejściowy, który de facto wyłącza w 2015 r. obowiązywanie zasady, że wniosek w sprawie zgłoszenia kandydata na stanowisko sędziego trybunału musi być złożony nie później niż trzy miesiące przed dniem upływu kadencji.

 Zgodnie z omawianą regulacją w tym roku wystarczy, że zostanie on przedstawiony w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy. A to pozwoli obecnemu Sejmowi zdecydować o obsadzie 1/3 sądu konstytucyjnego.

Posłowie zdecydowali również, że nie będzie procedury preselekcji osób startujących na członków trybunału: prezydent, który był autorem projektu, proponował, aby kandydatów na kandydatów na sędziów TK wyłaniały gremia prawnicze, np. Naczelna Rada Adwokacka czy Krajowa Rada Prokuratorów.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane