Prawnicy
Polska znalazła się w grupie sześciu państw, które zdaniem Komisji Europejskiej łamią unijną dyrektywę. Wszczęto wobec nas postępowanie.
Komisji nie podobają się nasze przepisy dotyczące rzeczników patentowych, a konkretnie stawek minimalnych za dokonywane przez nich czynności. Zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności rzeczników patentowych (Dz.U. z 2003 r. nr 212, poz. 2076 ze zm.), w sprawach o unieważnienie patentu nie mogą oni wziąć mniej niż 1600 zł, a w sprawach o ustalenie prawa patentowego – nie mniej niż 500 zł. KE uważa, że te przepisy są niezgodne z dyrektywą 2006/123/WE dotyczącą usług na rynku wewnętrznym.
Stawki minimalne zakwestionowano także w innych państwach: dla zastępców procesowych w Hiszpanii, inżynierów i doradców podatkowych w Niemczech oraz weterynarzy w Austrii. KE stawia też zarzuty wymogom dotyczącym struktury udziałowej i zakazu świadczenia usług interdyscyplinarnych (dla architektów i inżynierów w Austrii, na Cyprze i Malcie oraz dla rzeczników patentowych w Austrii).
– W niektórych państwach członkowskich nadal istnieją bariery uniemożliwiające firmom i indywidualnym usługodawcom swobodne świadczenie usług w całej UE. Są to ograniczenia dotyczące formy prawnej i struktury własnościowej, kwalifikacji zawodowych lub stawek minimalnych. Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich – skomentowała wszczęcie postępowania Elżbieta Bieńkowska, europejska komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP. ©?