statystyki

Dostęp do bilingów: Służby wykorzystują bezczynność rządu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 17.06.2015, 09:47
telefon, konsument

Biuro legislacyjne przygotowało projekt zmieniający przepisy dotyczące uzyskiwania i przetwarzania danych gromadzonych przez operatorów telekomunikacyjnychźródło: ShutterStock

Na impasie legislacyjnym zyskują policja i służby specjalne, które nadal sięgają po billingi bez zewnętrznej kontroli. Za osiem miesięcy wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego kwestionujący zbyt swobodne zasady sięgania przez policję oraz służby specjalne po dane retencyjne (sygn. akt K 23/11).

Mimo to rząd do dziś nie przedstawił projektu, który miałby uregulować te kwestie zgodnie z wymogami zawartymi w tym orzeczeniu.

– Nie będzie to proste, ponieważ kluczowe decyzje – takie jak kształt i sposób działania mechanizmu kontrolnego (czy będzie to sąd, czy inny organ – np. generalny inspektor ochrony danych osobowych, czy kontrola będzie miała charakter uprzedni, czy następczy itp.) – trybunał pozostawił do rozstrzygnięcia ustawodawcy – zauważa Katarzyna Szymielewicz, prezes fundacji Panoptykon.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane