statystyki

Nie będzie kasacji w sprawie płk. Olkowicza

autor: Piotr Szymaniak03.06.2015, 07:17; Aktualizacja: 03.06.2015, 07:55

Ani rzecznik praw obywatelskich, ani prokurator generalny nie znaleźli podstaw do wniesienia kasacji od wyroku w sprawie „klawisza o złotym sercu”. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka takie przesłanki jednak istnieją.

Reklama


Pułkownik Krzysztof Olkowicz, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie, został w 2014 r. uznany winnym wykroczenia polegającego na wpłaceniu grzywny za przebywającego w areszcie chorego psychicznie Arkadiusza K. Ten odbywał karę zastępczą aresztu za kradzież batonika o wartości 99 groszy, mimo że jako osoba upośledzona (i ubezwłasnowolniona) nie powinien w ogóle podlegać odpowiedzialności wykroczeniowej. Dzięki wpłaceniu pozostałej części grzywny w kwocie 40 zł niepełnosprawny umysłowo mógł natychmiast opuścić areszt.

Jednak „zaniepokojeni funkcjonariusze okręgu koszalińskiego” poinformowali o zdarzeniu Ministerstwo Sprawiedliwości. W efekcie sąd rejonowy uznał Olkowicza winnym popełnienia wykroczenia z art. 57 par. 1 kodeksu wykroczeń (uiszczenie grzywny za skazanego, nie będąc dla niego osobą najbliższą), choć odstąpił od wymierzenia kary. W drugiej instancji sąd okręgowy utrzymał wyrok w mocy.

Bo szkodliwość była znikoma...


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Emeryt(2015-06-03 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Płk Olkowicz okazał się jedynym sprawiedliwym. Zarówno są jak i prokurator w sprawie skazanego chorego okazali się idiotami - ludźmi, którzy powinni być natychmiast zwolnieni ze stanowisk za niegodne reprezentowanie organów sprawiedliwości i narażenie tych organów na utratę wiarygodności w oczach obywateli. Dziwię się również RPO, że olał sprawę. Bowiem jest po to postawiony, żeby dbać o dobre imię RP.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama