statystyki

Informacje techniczne dotyczące cyfrowych baz danych o egzaminach to również dane publiczne

autor: Piotr Pieńkosz03.06.2015, 10:24; Aktualizacja: 03.06.2015, 10:39
umowa, prawo, prawnik, podpis

Skład orzekający stanął po stronie dyrektora.źródło: ShutterStock

TEZA: Dane o charakterze technicznym mogą stanowić informację publiczną. Jeśli więc pytanie obywatela dotyczy szczegółów technicznych, np. funkcjonowania systemów informatycznych obsługujących urząd, to niewątpliwie jest to pytanie o informację publiczną.

Sygn. akt I OSK 1174/14, WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 24 kwietnia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Obywatel skierował do dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie wniosek w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.). Pytał w nim o to, w jakim formacie elektronicznym (.doc, .xls etc.) instytut grupuje wyniki egzaminów przeprowadzanych przez tę jednostkę. Ponadto wnioskodawcę interesowało, czy posiadany przez instytut system informatyczny daje możliwość uszeregowania w formie cyfrowej wyników egzaminów szkół określonego miasta od szkoły mogącej się pochwalić najwyższym wynikiem do placówki, która otrzymała najniższą notę. Pytania nie dotyczyły więc przedstawienia szerokich zbiorów danych, a jedynie tego, jakimi możliwościami technicznymi dysponują systemy informatyczne posiadane przez jednostkę. Mimo to dyrektor IBE piętrzył problemy z ich udostępnieniem. Wyjaśnił, że żądane przez obywatela informacje dotyczą aspektów technicznych rozwiązań informatycznych związanych z bazami danych. W jego ocenie nie są to informacje doniosłe dla obywateli, a co za tym idzie, nie kwalifikuje się ich do kategorii informacji publicznej.

W obliczu takiej argumentacji obywatel postanowił złożyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność dyrektora. Wnosił w niej o zobowiązanie dyrektora do udostępnienia informacji zgodnie ze sformułowanym przez niego wnioskiem.

Skład orzekający stanął po stronie dyrektora. W uzasadnieniu wskazał, że podmiot zobowiązany zasadnie przyjął, że żądane przez skarżącego dane nie stanowią informacji publicznej, gdyż są zaliczane do grupy informacji technicznych, które mają ograniczony krąg odbiorców i mają charakter dynamiczny, a więc mogą ulegać częstym zmianom ze względu np. na wdrażane modyfikacje w systemach informatycznych. W takiej sytuacji nie można mówić o bezczynności dyrektora. Nie podlegał on bowiem rygorom ustawy o dostępie do informacji publicznej.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane