Reprezentatywne organizacje pracodawców i pracowników: Business Centre Club Związek Pracodawców, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Rzemiosła Polskiego opracowały „Białą Księgę Zasady Partnerstwa we wdrażaniu Funduszy Europejskich w Polsce wraz ze strategią realizacji w okresie programowania 2014-2020” .
Jest to najważniejszy rezultat projektu „Przygotowanie przez partnerów społecznych Strategii Partnerstwa na lata 2014-2020” i efekt wspólnej pracy ekspertów reprezentujących sześć największych organizacji pracodawców i związków zawodowych w Polsce, posiadających bogate doświadczenie z poprzednich perspektyw finansowych UE.
Publikacja ma się przyczynić do poprawy jakości partnerstwa w zarządzaniu, wdrażaniu, monitoringu i ewaluacji systemu Funduszy Europejskich w Polsce. Zawiera ona zbiór 52 postulatów i rekomendacji dot. zwiększenia udziału partnerów spoza administracji w systemie wdrażania funduszy unijnych. 34 z nich skierowane są do administracji publicznej, a 18 do partnerów spoza administracji.
Postulaty dotyczą dwóch poziomów wdrażania Strategii Partnerstwa – strategicznego i operacyjnego. Stanowią one propozycję partnerów społecznych dotyczącą spełnienia wymagań, jakie na kraje członkowskie nakłada Unia Europejska, w zakresie organizacji partnerstwa w odniesieniu do Umowy Partnerstwa oraz programów operacyjnych. Zgodnie z tymi przepisami państwo członkowskie jest zobowiązane, na bazie własnych ram instytucjonalno-prawnych, zorganizować współpracę z właściwymi instytucjami regionalnymi i lokalnymi. Partnerstwo jest obligatoryjne także dla władz miejskich, innych instytucji publicznych, partnerów gospodarczych, partnerów społecznych oraz organizacji pozarządowych.
Biała Księga stanowi zaproszenie do współpracy dla wszystkich zainteresowanych instytucji, w szczególności administracji publicznej na szczeblu krajowym i regionalnym. Dokument ten powinien także otworzyć dyskusję nad satysfakcjonującym wszystkie strony katalogiem zadań, zakresem obowiązków i odpowiedzialności na wszystkich etapach wdrażania funduszy. Przedstawione w publikacji rekomendacje są wynikiem szerokiego konsensusu środowiska partnerów społecznych. Mamy głębokie przekonanie, że nasze propozycje pozwolą lepiej wykorzystać wielką szansę, jaką daje nowa perspektywa finansowa UE.
Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie postulaty i rekomendacje zostaną od razu zaakceptowane i wdrożone przez administrację publiczną. Liczymy jednak, że w coraz większym stopniu będą one uwzględniane i już niebawem będziemy mogli mówić o pełnym sukcesie Białej Księgi. Jest ona dostępna tutaj>>