Większość wspólników w kancelariach jest przekonanych, że zatrudnia zbyt wielu prawników, bo na jednego przypada zdecydowanie zbyt mało pracy. Management w wielkich firmach prawniczych narzeka zwłaszcza na nadwyżka partnerów bez prawa do udziału w zyskach - to główne wnioski płynące z raportu "Law Firms in Transition 2015" przygotowanego przez amerykańską firmę konsultingową Altman Weil.

Aż 60 proc. właścicieli 320 kancelarii prawnych przebadanych przez analityków Altman Weil uważa, że nadmiar pracowników pogarsza rentowność firmy. Dlatego też w porównaniu do lat ubiegłych coraz więcej z nich decyduje się na zatrudnianie prawników na kontrakty na czas określony bądź na zlecanie niektórych projektów wyspecjalizowanych centrom outsourcingowym.

Najbardziej zbędnymi pracownikami kancelarii okazują się partnerzy pozbawieni prawa do udziału w zyskach tzw. non-equity partners). Blisko 60 proc. partnerów zarządzających narzeka, że nie są oni wystarczająco zajęci i jest ich zbyt wielu (choć w niewiele mniejszym stopniu dotyczy to zresztą także partnerów equity), zwłaszcza jeśli pracują w firmach zatrudniających ponad 250 prawników. Jak wynika z badania Altman Weil, management nie ma wątpliwości, że zgodnie z optymistycznym scenariuszem 40 proc. partnerów non-equity dołączy kiedyś do elitarnego grona wspólników. "W wielu kancelariach stanowisko to stało się magazynem prawników z najsłabszymi wynikami" - podsumowują analitycy.

Dla odmiany najbardziej zapracowani są szeregowi prawnicy na stanowiskach associate - tylko 26 proc. przepytanych partnerów zarządzających jest zadania, że mają oni za mało zajęć.

Management kancelarii coraz bardziej odczuwa też konkurencję ze strony rozrastających się departamentów prawnych przedsiębiorstw. Około trzech na pięciu partnerów zarządzających widzi w nich zagrożenie, przyznając, że traci na ich rzecz klientów. Aż 83 proc. z nich ma pewność, że rywalizacja o zlecenia z nietradycyjnymi podmiotami świadczącymi usługi prawne (prowadzonymi przez prawników bez tytułów zawodowych, a nawet przez przedsiębiorców bez wykształcenia prawniczego), to stały, długoterminowy trend rynkowy.