statystyki

Ograniczenie terminu na wznowienie postępowania nie ogranicza praw obywateli

autor: Piotr Szymaniak14.05.2015, 07:49; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:22

Pięcioletni termin, jaki przewiduje prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), na wznowienie postępowania – zdaniem prokuratora generalnego – nie narusza konstytucji. I to nawet, jeśli po tym terminie przepis, na podstawie którego zapadło orzeczenie, został uznany za niekonstytucyjny.

Zgodnie z art. 190 ust. 4 konstytucji orzeczenie o niezgodności z ustawą zasadniczą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, stanowi podstawę do jego wznowienia. Jednak art. 278 p.p.s.a. przesądza, że nie można żądać takiego wznowienia po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się orzeczenia – z wyjątkiem przypadku, gdy strona była pozbawiona możliwości działania lub nie była należycie reprezentowana. Jeśli zatem rozstrzygnięcie TK dotyczące przepisu będącego podstawą wydania wyroku nastąpiło po upływie owych pięciu lat od jego uprawomocnienia, wówczas stronie nie przysługuje prawo do wznowienia.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane