statystyki

Jak odzyskać pieniądze potrącone przez komornika z emerytury?

autor: Magdalena Kowalska14.05.2015, 18:30; Aktualizacja: 14.05.2015, 18:36
emeryt, starość

W opisanej sytuacji data nadania pisma ma jednak istotne znaczenie.źródło: ShutterStock

Miałem bardzo duże zadłużenie wobec spółdzielni mieszkaniowej stwierdzone wyrokiem sądu. Komornik rozpoczął prowadzenie wobec mnie egzekucji. Nie mam innych dochodów poza emeryturą, więc potrącenia na rzecz komornika dokonywał z mojej emerytury ZUS. Szybko dogadałem się ze spółdzielnią, więc komornik poinformował ZUS o zaprzestaniu dalszych potrąceń. Mimo to ZUS po otrzymaniu tego pisma z 27 lutego dokonał jeszcze jednego potrącenia, tłumacząc się, że datą nadania pisma był dopiero 2 marca i otrzymał je już po jego dokonaniu, tj. po 1 marca. Według mnie nie miało to znaczenia i ZUS nie powinien potrącać z mojej emerytury za marzec. Chcę wystąpić do sądu o zwrot tej niesłusznie potrąconej kwoty. Czy mam szansę wygrać?

Raczej nie, choć wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Komornik sądowy, zawiadamiając ZUS o wszczęciu egzekucji z emerytury (renty) przeciwko dłużnikowi, wzywa jednocześnie organ rentowy do dokonywania potrąceń z pobieranego przez dłużnika świadczenia. ZUS staje się w ten sposób dłużnikiem zajętej wierzytelności, który dokonuje potrąceń zgodnie z art. 139 i 140 ustawy o emeryturach i rentach z FUS i przekazuje potrącone ze świadczenia kwoty na rzecz komornika. Warto podkreślić, że organ rentowy w żaden sposób nie bada zasadności tytułów wykonawczych, którymi dysponuje komornik, ani nie śledzi przebiegu postępowania egzekucyjnego. Do obowiązków ZUS należy jedynie sprawdzenie poprawności wniosku komornika pod względem formalnym. Nie może odmówić potrąceń z na podstawie np. pisma dłużnika, który powołuje się na ustalenia z wierzycielem. ZUS ustala termin płatności świadczenia oraz w przypadku potrąceń – termin ich dokonywania. Często dniem potrącenia jest pierwszy dzień każdego miesiąca kalendarzowego. Jeśli zatem komornik sądowy informuje organ rentowy, że w sprawie egzekucyjnej przeciwko dłużnikowi dalszych potrąceń nie należy dokonywać, obowiązkiem ZUS jest zaprzestanie ich dokonywania z najbliższym terminem płatności świadczenia.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane