statystyki

Rewolucja nie tylko w sądach, lecz także dla administracji

autor: Joanna Pieńczykowska13.05.2015, 08:37; Aktualizacja: 13.05.2015, 09:22
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Wydatki na ekologię często ponad stanźródło: ShutterStock

Spory obywateli i podmiotów prawnych z urzędami mają być rozstrzygane szybciej, sprawniej i skuteczniej – taki jest cel najnowszej nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, uchwalonej przez Sejm 9 kwietnia 2015 r., a podpisanej przez prezydenta 28 kwietnia 2015 r.

I rzeczywiście: nowelizacja ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej u.p.p.s.a) niesie z sobą tak wiele zmian, że nazywanie jej rewolucyjną nie wydaje się przesadzone.

Inwestycje energooszczędne na ogół są korzystne dla środowiska, ale czasem mogą okazać się nieracjonalne pod względem ekonomicznym. Ich opłacalność w dużej mierze zależy od konkretnych rozwiązań zastosowanych w ramach inwestycji, odpowiedniego doboru obiektów, które mają jej podlegać, i rzetelnej analizy zapotrzebowania energetycznego budynku. Wszystkie te elementy kuleją, jeśli chodzi o inwestycje termomodernizacyjne w budynkach użyteczności publicznej.

Jak wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu Najwyższej Izby Kontroli, planując takie przedsięwzięcia, samorządy często zawyżają zapotrzebowanie na energię przez dany obiekt. Dzięki temu po przeprowadzeniu inwestycji mogą wykazać większe oszczędności energii.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane