statystyki

Kierowcy bez OC plagą europejskich miast

autor: Małgorzata Kwiatkowska06.05.2015, 07:45; Aktualizacja: 06.05.2015, 14:09
Liczbę nieubezpieczonych aut szacuje się u nas na 1 proc. wszystkich zarejestrowanych, czyli 200 tys., podczas gdy w Wielkiej Brytanii ten odsetek sięga 5–6 proc.

Liczbę nieubezpieczonych aut szacuje się u nas na 1 proc. wszystkich zarejestrowanych, czyli 200 tys., podczas gdy w Wielkiej Brytanii ten odsetek sięga 5–6 proc.źródło: ShutterStock

Rośnie liczba wypadków powodowanych przez nich, także za granicą. A sądy zasądzają wysokie odszkodowania pokrzywdzonym

Polscy kierowcy bez ubezpieczenia to coraz większy i kosztowniejszy problem. Z tytułu szkód przez nich spowodowanych Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) wypłaciło w 2014 r. 8,5 mln zł, dwa razy więcej niż rok wcześniej. Z kolei liczba wypadków i kolizji spowodowanych za granicą przez kierowców bez OC wzrosła z 323 do 365, czyli o 10 proc. – Bazując na tendencji wzrostowej, przewiduję, że w tym roku liczba zdarzeń i wartości odszkodowań może być o co najmniej 10–15 proc. wyższa niż w 2014 r. – ocenia Mariusz Wichtowski, prezes PBUK, które zajmuje się koordynowaniem likwidacji szkód spowodowanych w krajach systemu zielonej karty przez nieubezpieczone pojazdy z Polski.

Polska nie wypada jednak najgorzej na tle reszty UE. Liczbę nieubezpieczonych aut szacuje się u nas na 1 proc. wszystkich zarejestrowanych, czyli 200 tys., podczas gdy w Wielkiej Brytanii ten odsetek sięga 5–6 proc. (choć za brak OC grozi tam konfiskata samochodu), a w Bułgarii nawet 20 proc.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane