statystyki

Wyrojenie i inne przypadki

autor: Anna Krzyżanowska01.05.2015, 06:52
O co chodzi z tymi pszczołami

O co chodzi z tymi pszczołamiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie przystają do obecnych realiów, czasem mogą wyrządzać szkodę, w większości jednak budzą uśmiech. Tak o niektórych przepisach jednego z podstawowych i najczęściej stosowanych aktów prawa w Polsce wypowiadają się prawnicy. Mowa o ustawie z 23 kwietnia 1964 r. – kodeks cywilny.

Reklama


Niejeden student prawa, analizując jego zapisy, wpadał w osłupienie, gdy przyszło mu czytać art. 182 k.c., do którego zapewne już nigdy nie wrócił jako świadczący pomoc prawną profesjonalista. Zawarta w nim została swego rodzaju instrukcja, co może zrobić pszczelarz, gdy jego owady postanowią opuścić macierzysty ul (może się udać w pogoń za nimi, wchodząc na inne posesje) i czyje pszczoły się stają, jeśli właściciel w porę ich nie odszuka. Niestety, ustawodawca nie dał mu wiele czasu na poszukiwania: „rój pszczół staje się niczyim, jeżeli właściciel nie odszukał go przed upływem trzech dni od dnia wyrojenia”.

Przepis ten jest chyba martwy. Może i był przydatny pszczelarzom, nie jestem jednak pewny, czy kodeks to najlepsze miejsce dla niego – przyznaje adwokat prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu specjalizujący się w prawie cywilnym.

Światło i opał


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama