statystyki

Wobec impulsywnych prawników trzeba mieć tolerancję

27.04.2015, 06:37; Aktualizacja: 27.04.2015, 08:06

Policja nie może zatrzymać adwokata tylko dlatego, że w sylwestra podczas udzielania pomocy swojemu klientowi, zachowywał się w sposób nadpobudliwy – wynika z wyroku trybunału strasburskiego.

Reklama


13 lat temu Daniel François ,adwokat z Paryża, został wezwany do komisariatu policji w związku z zatrzymaniem jego małoletniego klienta. Po przybyciu na miejsce między nim a funkcjonariuszką dyżurną wywiązała się kłótnia dotycząca pisemnego protokołu przesłuchania. Sprzeczka ostatecznie skończyła się zatrzymaniem prawnika. Policjantka dodatkowo nakazała wykonanie pełnej kontroli osobistej mężczyzny oraz przeprowadzenia u niego badania na obecność alkoholu we krwi (wynik testu okazał się negatywny). Jak tłumaczyła potem, zatrzymanie adwokata było konieczne, gdyż ten zachowywał się względem niej bardzo agresywnie.

François nie zgodził się z tą wersją przebiegu zdarzeń i złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez funkcjonariuszkę. Sąd I instancji umorzył jednak postępowanie, a jego decyzję potrzymał sąd apelacyjny. Uznał on, że relacje adwokata i policjantki nie są ze sobą sprzeczne, a przeszukanie i test na obecność alkoholu we krwi można uzasadnić nadpobudliwym zachowanie prawnika (zwłaszcza że potyczki w komisariacie doszło w sylwestra). Kolejny sąd nie uwzględnił też kasacji adwokata.

François odwołał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dowodząc, że zatrzymanie było nieuzasadnione i arbitralne, a zatem stanowiło naruszenie jego prawa do wolności i bezpieczeństwa (art. 5 ust. 1 konwencji).


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama