statystyki

Radca korzysta z wolności słowa, ale nawet ona musi mieć granice

autor: Paulina Szewioła24.04.2015, 00:00; Aktualizacja: 24.04.2015, 08:34

Zawodowy pełnomocnik, który w piśmie procesowym nazwał drugą stronę „oszustem i naciągaczem”, naruszył jej dobra osobiste. I to nic, że cytował jedynie słowa swojej klientki.

Reklama


STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła radcy prawnego reprezentującego swoją klientkę w procesie przeciwko P.N. – głównemu fundatorowi fundacji, której kobieta poddzierżawiła nieruchomość – o ochronę dóbr osobistych. Jej pełnomocnik w sporządzonym przez siebie piśmie procesowym napisał: „P.N. zdaniem powódki organizuje medialne nagonki, robi z siebie i fundacji ofiarę, mimo iż jest pospolitym oszustem i naciągaczem”. Wpisując kontrowersyjną wypowiedź, zaznaczył jednocześnie, że jest to zdanie jego mocodawczyni.

Pomimo że sąd powództwo o ochronę dóbr osobistych oddalił, to sprawa miała swój ciąg dalszy. Jednak tym razem dla radcy prawnego. P.N. złożył bowiem na niego skargę do rzecznika dyscyplinarnego OIRP w L. Okręgowy Sąd Dyscyplinarny uznał radcę prawnego za winnego przestępstwa pomówienia i nałożył na niego karę dyscyplinarną w postaci upomnienia. Od orzeczenia odwołały się obie strony. Wyższy Sąd Dyscyplinarny potwierdził, że czyn, którego dopuścił się radca, jest sprzeczny z prawem i nie można go w żaden sposób usprawiedliwić. Postępowanie jednak umorzył ze względu na przedawnienie karalności przewinienia dyscyplinarnego.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama