statystyki

Palestra skarży nowelizację procedury karnej

autor: Anna Krzyżanowska24.04.2015, 07:24; Aktualizacja: 24.04.2015, 07:51
Andrzej Zwara

Andrzej Zwara adwokat, prezes Naczelnej Rady Adwokackiejźródło: Materiały Prasowe

Naczelna Rada Adwokacka złoży dziś wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przepisy dopuszczające od 1 lipca radców prawnych do obron karnych.

Reklama


Adwokatura kwestionuje trzy przepisy, które zaczną obowiązywać już za dwa miesiące: art. 6 ust. 1 i art. 8 ust. 6 ustawy o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 507) oraz art. 82 kodeksu postępowania karnego. Na ich mocy radca prawny niepozostający w stosunku pracy będzie mógł występować w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. W ocenie adwokatury zmiana jest jednak sprzeczna z konstytucją.

We wtorek NRA udzieliła pełnomocnictwa do występowania przed trybunałem trzem adwokatom: profesorowi Piotrowi Kruszyńskiemu, doktorowi Michałowi Synoradzkiemu oraz mnie. Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją omawianych przepisów ma zostać złożony do końca dnia – informuje adwokat Roman Kusz.

Przywilej bez obowiązków


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Cezary Skrzypczak(2015-04-24 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    Logika Państwa Polskiego jest porażajaca. Stworzono drugi zawód zamiast w latach 90 wcielić radców do adwokatury, która zawsze miała możliwość umieszczenie radców na liście osób nie wykonujących zawodu adwokata i wykonujących zawód radcy prawnego. Teraz sokoro radcowie dogonili adwokatów w uprawnieniach nie mając takich samych obowiązków ustawodawca ma jedynie możliwość wcielenie radców do adwokatury. Innej drogi nie ma - przynajmniej logicznej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama