statystyki

Praktykujący akademik

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk10.04.2015, 09:03; Aktualizacja: 10.04.2015, 09:06

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Profesor Tomasz Siemiątkowski: do niedawna ekspert i współpracownik Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, dziś nowy członek prestiżowego gremium

Kiedyś samotny biały żagiel z naturą prymusa. Dziś bardzo sprawny organizator grupy. Tak go określił zawodowy przyjaciel. Sam profesor mówi, że owszem, ma duszę freelancera, ale w takiej postawie umacniało go po prostu życie. Kiedy ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego z wyróżnieniem i udał się na macierzystym wydziale na rozmowę, która miała zdecydować o przyjęciu go na studia doktoranckie, usłyszał „ależ proszę pana, nie przyjmujemy najlepszych, tylko tych, z którymi najlepiej nam się pracuje”. – Sapienti sat – ciągnie profesor. – Uratowało to jednak mój sposób myślenia o prawie gospodarczym. Bo jednocześnie zaproponował mi etat asystencki prof. Jerzy Lewandowski, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Został więc prof. Siemiątkowski najpierw doktorem nauk ekonomicznych, a potem doktorem habilitowanym nauk prawnych. I nadal pracuje jako kierownik Zakładu Prawa Gospodarczego w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej SGH. Poza tym jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Z zasady łączy nie tylko prawo z ekonomią, lecz także klasyczny punkt widzenia na prawo spółek z tak modnym dziś anglosaskim stosunkiem do ładu korporacyjnego. Dlatego przez dwanaście lat wykładał w programie MBA prowadzonym przez jego uczelnię wespół z University of Minnesota (znów zdobywając pierwszą nagrodę). Zamerykanizował się jednak nieco wcześniej, studiując u prof. R. Buxbauma i pracując na University of Minnesota, w Carlson School of Management, w University of California – Berkeley, Boalt Hall School of Law. Bywał również zawodowo w Princeton University, na uniwersytecie Stanforda, w Columbii i New York University. Dla równowagi systemowej trafił jako visiting fellow do Max-Planck-Institut für Ausländisches und Internationales Privatrecht w Hamburgu, gdzie zajmował się porównawczym corporate governance u prof. K.J. Hopta.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane