statystyki

Waglowski: Dostępu do informacji publicznej nie można dowolnie ograniczać

autor: Karolina Topolska09.04.2015, 07:39; Aktualizacja: 09.04.2015, 10:36
Piotr Waglowski prawnik prowadzący portal VaGla.pl o prawnych aspektach społeczeństwa informacyjnego

Piotr Waglowski prawnik prowadzący portal VaGla.pl o prawnych aspektach społeczeństwa informacyjnegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mam nadzieję, że orzeczenie TK rozpocznie debatę publiczną na temat tego, czy istnieją przyczyny, dla których informacje dotyczące audytu w jednostce sektora finansów publicznych powinny być ukrywane. Osobiście nie widzę ku temu powodu - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Waglowski, prawnik prowadzący portal VaGla.pl o prawnych aspektach społeczeństwa informacyjnego.

Zgadzam się ze stanowiskiem rzecznika i liczę na to, że trybunał orzeknie o niezgodności tego przepisu z ustawą zasadniczą. Chciałbym podkreślić, że sędziowie TK, rozpatrując ten wniosek, będą musieli się też wypowiedzieć, co jest informacją publiczną. Przy czym zaskarżony przepis jest specyficzny, gdyż uznaje, iż dane wytworzone w toku audytu w ogóle nie stanowią informacji publicznej. Zgodnie z konstytucją obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. A więc nawet tej, która nie została w żaden sposób udostępniona szerszemu gronu odbiorców.

Ograniczenia przewiduje art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ma on zastosowanie m.in. do informacji niejawnych lub innych tajemnic ustawowo chronionych (np. tajemnic statystycznej, lekarskiej, adwokackiej itp.). Przy czym nawet gdy ustawa ogranicza upublicznienie takiej informacji, to nadal pozostaje ona informacją publiczną. Ustawa mówi wprost, że jest nią każda informacja o sprawach publicznych. Tymczasem art. 284 ust. 2 ustawy o finansach publicznych wprowadza zupełnie inną technikę legislacyjną – przewiduje, że dane zawarte w dokumentach wytworzonych przez audytorów nie stanowią informacji publicznej. TK rozstrzygnie, czy w ten sposób można tworzyć wyłączenia od konstytucyjnego prawa do jej uzyskanie. Chciałbym podkreślić, że obywatel ma prawo liczyć też na dobrą legislację. To element demokratycznego państwa prawnego.

Mam nadzieję, że orzeczenie TK rozpocznie debatę publiczną na temat tego, czy istnieją przyczyny, dla których informacje dotyczące audytu w jednostce sektora finansów publicznych powinny być ukrywane. Osobiście nie widzę ku temu powodu. Obywatel jako reprezentant władzy zwierzchniej powinien mieć dostęp do informacji o tym, w jaki sposób audytor ocenia działalność danego urzędu. Jest to niezbędne, by społeczeństwo mogło wyrobić sobie zdanie na temat procesów decyzyjnych we władzach państwowych i samorządowych oraz by móc świadomie podejmować m.in. decyzje wyborcze. Bez wiadomości o tym, w jaki sposób ocenia się wykonywanie zadań przez władzę publiczną, nie można mówić o demokratycznym państwie prawa, w którym to Naród sprawuje władzę zwierzchnią.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Audytor Wewnętrzny Poznań(2015-04-09 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie § 20 pkt 2. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z dnia 16 maja 2012 r.)
    "Zarządzanie bezpieczeństwem informacji realizowane jest w szczególności przez zapewnienie przez kierownictwo podmiotu publicznego warunków umożliwiających realizację i egzekwowanie następujących działań: ... ppkt 14. zapewnienia okresowego audytu wewnętrznego w zakresie bezpieczeństwa informacji, nie rzadziej niż raz na rok". Zgodnie z opinią Pana Waglewskiego informacje na temat środowiska i systemów informatycznych w JSFP lub JST winny być upubliczniane - w konsekwencji hakerzy i obce służby wywiadowcze będą miały wszystko podane na tacy - BRAWO!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane