statystyki

Ulga za pobyt w izbie wytrzeźwień? To możliwe

autor: Anna Ryl08.04.2015, 10:26; Aktualizacja: 08.04.2015, 10:54
Z tytułu opłat pobieranych za pobyt w izbie wytrzeźwień organ j.s.t. na wniosek zobowiązanego może udzielać ulg

Z tytułu opłat pobieranych za pobyt w izbie wytrzeźwień organ j.s.t. na wniosek zobowiązanego może udzielać ulgźródło: ShutterStock

Zostałem zobowiązany do opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień prowadzonej w naszym mieście. Mam jednak problemy finansowe. Czy na mój wniosek organ jednostki samorządu terytorialnego może udzielić ulgi, odroczyć spłatę, rozłożyć ją na raty lub w ogóle zobowiązanie umorzyć?

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi organy samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców i organy powiatu mogą organizować i prowadzić izby wytrzeźwień. Do izby wytrzeźwień doprowadzane są osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób – art. 40 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości w art. 422 ust. 2 pkt 1 stanowi, że za pobyt w izbie wytrzeźwień od osoby przyjętej pobierana jest opłata, która stanowi dochód jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość opłaty określa organ stanowiący j.s.t. w drodze uchwały. Ustalając wysokość opłaty, organ uwzględnia przeciętny koszt pobytu osoby przyjętej. Określona przez organ stanowiący j.s.t. kwota opłaty nie może przekroczyć maksymalnej stawki wynoszącej w 2015 r. 302,70 zł (art. 422 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości). Wskazana kwota maksymalna podlega corocznej waloryzacji o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, w poprzednim roku kalendarzowym.

W wyjątkowych przypadkach, kierując się szczególnym charakterem placówki, organy jednostek samorządu terytorialnego mogą postanowić w drodze uchwały, o odstąpieniu od pobierania opłat przez tę placówkę (art. 422 ust. 10 ustawy o wychowaniu w trzeźwości).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama