statystyki

Prokurator nie powinien oceniać prokuratora

autor: Ewa Ivanova03.04.2015, 07:23; Aktualizacja: 03.04.2015, 09:18
Pojawiają się głosy, że w efekcie uchwały prokuratorzy pomagający ofiarom zaczną się wycofywać ze współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Pojawiają się głosy, że w efekcie uchwały prokuratorzy pomagający ofiarom zaczną się wycofywać ze współpracy z organizacjami pozarządowymi.źródło: ShutterStock

Krajowa Rada Prokuratury uznała, że współpraca prokuratorów z rzecznikiem praw obywatelskich była nieetyczna i powinien się jej przyjrzeć rzecznik dyscyplinarny. Czy jednak nie wylała dziecka z kąpielą?

Pojawiają się głosy, że w efekcie uchwały prokuratorzy pomagający ofiarom zaczną się wycofywać ze współpracy z organizacjami pozarządowymi. Bo może to zostać uznane za świadczenie usług prawniczych, których wykonywania zakazuje wprost zbiór zasad etyki. W ramach takiej działalności oskarżyciele np. doradzają, pomagają przygotowywać pisma procesowe. Większość tego typu porad świadczą nieodpłatnie, ale zdarza się, że zawierają umowy i otrzymują za to symboliczne kwoty.

Powodem reakcji KRP była opisywana na łamach DGP sprawa dwóch warszawskich oskarżycieli, którzy odpłatnie, na podstawie umów o dzieło mieli dla RPO badać akta spraw sądowych i prokuratorskich, oceniając, czy istnieją przesłanki do kasacji, czy do skierowania wystąpień do prokuratorów nadrzędnych.

– KRP uznała, że było to nieetyczne i zawnioskowała o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. A przecież prokuratorzy mieli zgodę przełożonych. Zajmowali się sprawami spoza własnej apelacji – komentuje prokurator Jarosław Polanowski, szef zespołu obrońców w sprawach dyscyplinarnych Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

– Mało tego, KRP uznała, że prokurator nie może świadczyć usług prawniczych poza udzielaniem bezpłatnie porad własnej rodzinie. Przecież to czysty absurd, w dodatku szkodliwy – dodaje.

Jak podkreśla, uchwała doprowadzi do tego, że prokuratorzy nie będą chcieli udzielać porad prawnych w ramach Dni Pomocy Ofiarom. – Sam pomagam ofiarom przemocy, też muszę się z tego wycofać, bo przecież im doradzam? – pyta Polanowski.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane