statystyki

Rady działalności pożytku publicznego wsparciem dla gminy

autor: Not. AR01.04.2015, 07:25

Nowy wójt gminy zamierza w tym roku przygotować strategię rozwoju. Do współpracy chciałby zaprosić organizacje pozarządowe. Czy takie instytucje mogą doradzać samorządom?

Reklama


Tak. W 2010 r. ustawodawca wyszedł naprzeciw potrzebom samorządowców i organizacjom pozarządowym. Zaproponował im już gotowe rozwiązanie na każdym poziomie funkcjonowania samorządów (województwa, powiatu i gminy). Szczegółowe rozwiązania są określone w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.). Na jej podstawie można utworzyć gminne lub powiatowe rady działalności pożytku publicznego jako organ konsultacyjny i opiniodawczy. Radę może powołać organ wykonawczy właściwej jednostki samorządu terytorialnego na wniosek organizacji pozarządowych prowadzących działalność na jego terenie. Kadencja rady trwa 2 lata. W jej skład wchodzą przedstawiciele organu wykonawczego i stanowiącego, a także organizacji pozarządowych (dla nich jest zarezerwowana co najmniej połowa miejsc w radzie).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama