Rewitalizacja
Rząd przyjął wczoraj założenia do ustawy o rewitalizacji przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Głównymi adresatami nowych rozwiązań będą organy samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy gmin, na których się znajdują obszary zdegradowane.
Proponowane rozwiązania pozwolą samorządom prowadzić na najbardziej zniszczonych terenach działania rewitalizacyjne. Ich integralną częścią będzie włączenie w proces odnowy społeczności lokalnej – od planowania przez realizację aż po ocenę działań.
W ustawie znajdą się także przepisy regulujące przygotowanie, koordynację oraz wdrażanie gminnych programów rewitalizacji. Przy czym przygotowywany akt nie nałoży na samorządy bezwzględnego obowiązku uchwalania i realizacji programów rewitalizacyjnych.
Jak podkreśla rząd bardzo ważnym elementem programów rewitalizacyjnych będzie zaangażowanie lokalnych społeczności w proces zmian. Gminy będą mogły powołać komitet rewitalizacji. Ma on posiadać kompetencje opiniodawcze i doradcze, a w jego skład będą mogli wejść przedstawiciele mieszkańców, przedsiębiorców, instytucji, jednostki samorządowej. Ponadto aby nie doszło do sytuacji, że będzie sprzeczność między programem rewitalizacji a ogólną polityką przestrzenną gminy, uchwalone przez rady gmin programy rewitalizacji będą musiały uwzględniać układ fukcjonalno-przestrzenny zmienianego obszaru.
Projekt zakłada także rozszerzenie katalogu celów publicznych. Nowe rozwiązania umożliwią np. stworzenie specjalnych stref rewitalizacji. To właśnie tam na wyjątkowych warunkach ma być rozwijane społeczne budownictwo czynszowe. Będzie ono mogło być realizowane zarówno przez gminy, jak i towarzystwa budownictwa społecznego czy spółdzielnie mieszkaniowe. Taka forma budowy lokali mieszkalnych ma być dotowana przez budżet państwa.
Program rewitalizacji będzie zawierać:
● diagnozę stosunków społeczno-gospodarczych dla obszarów zdegradowanych,
● ocenę stanu wyposażenia w infrastrukturę techniczną,
● wyznaczenie terenów zdegradowanych,
● określenie celów procesów rewitalizacji,
● ogólne kierunki działań na terenach zdegradowanych,
● harmonogram prac,
● wstępny plan finansowy.