Zmiany w k.k., które przewidują m.in. możliwość stosowania przymusowej terapii wobec osoby, która zakończyła odbywanie kary czekają obecnie na podpis prezydenta. W ocenie HFPC regulacja budzi jednak wątpliwości konstytucyjne. Dlatego fundacja chce, aby prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Uchwalona nowelizacja zakłada izolowanie tych skazanych, w stosunku do których uznano, że zachodzi ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa. W stosunku do takich osób będzie można zastosować m.in. dozór elektroniczny, przymusową terapię lub skierować je do zakładu psychiatrycznego.

Zastrzeżenia HFPC budzi przede wszystkim to, że te środki zabezpieczające mają być stosowane dopiero po wykonaniu kary. W ocenie fundacji taka sytuacja prowadzi bowiem pośrednio do naruszenia fundamentalnej zasady prawa karnego, jaką jest zakaz podwójnego karania za ten sam czyn.

Obawy rodzi też brak jakichkolwiek ograniczeń czasowych w stosowaniu tych środków oraz nieprecyzyjne przesłanki ich orzekania.

Najwięcej kontrowersji wiąże się jednak z wprowadzeniem kary do 2 lat pozbawienia wolności za niestosowanie się do orzeczonych obowiązków - uważa HFPC.

PS/źródło:HFPC