statystyki

Najważniejsze sądy też mogą zostać bez kilometrówek

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2015, 00:00; Aktualizacja: 20.02.2015, 07:18

Część orzekających w Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz Sądzie Najwyższym, a także wszyscy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego najprawdopodobniej będą musieli się pożegnać ze zwrotem kosztów dojazdu do pracy własnym autem.

Od 1 czerwca br., zgodnie z uchwaloną już przez Sejm nowelą prawa o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.), zwrot kilometrówki będzie się należał jedynie tym dojeżdżającym sędziom, którzy awansowali na wyższe stanowisko. Tymczasem w przypadku orzekających w TK o żadnym awansie nie może być mowy – są oni bowiem wybierani przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję. Jak ustaliliśmy, obecnie siedmiu sędziów TK dojeżdża spoza Warszawy. Zmiana może również dotknąć część sędziów SN oraz NSA. Chodzi o tych, którzy nie przebyli klasycznej ścieżki awansu, lecz przyszli z innych zawodów prawniczych lub z uczelni.

Niezamierzony efekt

Całemu zamieszaniu winna jest redakcja poprawki art. 95 par. 3 u.s.p., wprowadzonej na etapie prac sejmowych. Zgodnie z nią zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do siedziby sądu będzie wypłacany tylko sędziemu, który „awansował na wyższe stanowisko sędziowskie”. I choć, jak tłumaczył na posiedzeniach sejmowej komisji wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk, ratio legis tej zmiany było odebranie świadczeń przede wszystkim sędziom sądów rejonowych, to okazuje się, że nie jest to takie oczywiste.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane