statystyki

Prawo autorskie nie zawsze musi być jasne

18.02.2015, 11:13; Aktualizacja: 18.02.2015, 11:56

Pojęcia występujące w prawie autorskim mogą być niedookreślone, gdyż w warunkach dynamicznych zmian technologicznych ustawodawca nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwości wykorzystywania dzieł objętych ochroną prawną - uznał Trybunał Konstytucyjny, orzekając o zgodności z konstytucją art. 115 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Sprawę zainicjowała blisko dwa lata temu RPO prof. Irena Lipowicz, która w skardze do TK dowodziła, iż wspomniany przepis narusza m.in. konstytucyjny zakaz karania na niejasnej podstawie prawnej. Art. 115 ust. 3 prawa autorskiego przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku za naruszenie, "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej", praw autorskich, pod warunkiem, że dotyczy to "innego naruszenia" niż przywłaszczenie, wprowadzenie w błąd co do autorstwa utworu czy rozpowszechnianie bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane