statystyki

Rzecznik dyscyplinarny nie zapłaci za wszczęcie postępowania przeciwko radcy

autor: Ewa Maria Radlińska16.02.2015, 09:13; Aktualizacja: 16.02.2015, 09:16

Sam fakt wszczęcia czy kontynuowania takiego postępowania, nie może być zakwalifikowany jako naruszenie dóbr osobistych radcy prawnego.

W 2007 r. mężczyzna ustanowił hipotekę kaucyjną do kwoty 200 tys. zł na udziale w nieruchomości, jako zabezpieczenie pożyczki udzielonej mu przez matkę. Sąd uznał tę czynność za nieważną z uwagi na jej sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Mężczyzna był wówczas aplikantem radcowskim, następnie został wpisany na listę radców. A sprawą zainteresował się rzecznik dyscyplinarny.

Zarzuty

I tak rzecznik przedstawiła prawnikowi zarzuty popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, że w trakcie postępowania o zniesienie współwłasności nieruchomości ustanowił na należącym do niego udziale hipotekę kaucyjną jako zabezpieczenie spłaty pożyczki i po zniesieniu współwłasności i spłacie jego udziału przez właścicieli mimo wezwań do zniesienia obciążeń nieruchomości, hipoteki nie wykreślił, czym ograniczył prawa właścicieli nieruchomości we władaniu swoją nieruchomością.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane