statystyki

CEPiK zostanie rozbudowany: Badania techniczne pojazdów i liczba punktów karnych do sprawdzenia w sieci

14.02.2015, 09:47; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:53

Przewinienia i grzechy kierowców na wyciągnięcie ręki. Resort spraw wewnętrznych dostał zielone światło na rozbudowę systemu CEPiK( Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). To oznacza, że już wkrótce wystarczy dostęp do internetu, by sprawdzić np. wynik badania technicznego auta, czy - co dla wielu kluczowe - liczbę punktów karnych.Kierowcy często o nich zapominają.

Reklama


Reklama


Tymczasem w wielu przypadkach taki dostęp mógłby zapobiec utracie prawa jazdy - przekonuje Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. " Często jest tak, że osoba, której odbieramy prawo jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktu karnych robi wielkie oczy bo wydawało się, że ostatnie przewinienie było dawno. Chodzi o to by takich sytuacji unikać - przekonuje rzecznik KGP.

Nowe rozwiązania mają wchodzić w życie stopniowo, od przyszłego roku. Usługa "Udostępnij dane pracodawcy" umożliwi weryfikację uprawnień kierowcy a tym samym pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień.

Z części udogodnień już można korzystać. Np. 30 kwietnia 2014r. uruchomiono międzynarodową wymianę o kierowcach, w czerwcu 2014 r, zostały uruchomione pierwsze dwie e-usługi "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus", dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż. W listopadzie 2014 uruchomiony został moduł RESPER pozwalający na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Polak(2015-02-15 20:37) Odpowiedz 00

    Nic w tym kraju ,nie jest tak rozbudowane jak banda cepów od siania terroru nad uciśnionym narodem.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama