statystyki

Cyfrowa baza o lasach będzie kosztować

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.01.2015, 07:19; Aktualizacja: 27.01.2015, 08:27
praca, komputer, internet, kobieta

W obecnych ewidencjach lasów znajdują się dane sprzed kilkudziesięciu latźródło: ShutterStock

Starosta zostanie zobowiązany do dostarczenia informacji do banku danych o zasobach leśnych. Nad stworzeniem takiej elektronicznej bazy pracuje Ministerstwo Środowiska. Do szczegółów zawartych w przygotowanym przez niego projekcie założeń nowelizacji ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1153) zgłosiły swoje uwagi m.in. resorty finansów oraz skarbu państwa.

„Nie określono, czy obowiązki nałożone na starostów będą przez nich wykonywane w ramach zadań z zakresu administracji rządowej, czy też będą to nowe zadania” – wskazuje Janusz Cichoń, wiceminister finansów w piśmie do Ministerstwa Środowiska.

Niepokoi go także, że projekt w ogóle nie określa wpływu nowych obowiązków na budżety jednostek samorządu terytorialnego, stwierdzając, że przekazanie danych nie będzie powodowało dodatkowego nakładu pracy. „Zdaniem MF nowe obowiązki informacyjne mogą wiązać się jednak z dodatkowymi kosztami dla starostów” – uważa Janusz Cichoń.

– Trudno będzie się wywiązać z wymogu przekazania zaktualizowanych informacji – przyznaje Zdzisław Kitliński z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krakowie. Nie umie powiedzieć, na ile dane, które starostwa będą wysyłać do nowej bazy, będą odzwierciedlać rzeczywistość. – Obecnie nie posiadany nawet 50 proc. zaktualizowanych planów urządzenia lasów, z których można by te informacje uzyskać – dodaje.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-01-27 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Bazę o lasach zrobi się za państwowe (nakradzione) , pieniądze .
    A lasy , mafia - i protektorzy , to już sobie kupią prywatnie . I sami sobie je sprzedadzą - z pominięciem tego i innych kosztów - jak tradycja "nakazuje" .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane