statystyki

100 mln zł na nieodpłatną pomoc prawną to iluzja

autor: Witold Klaus, Agata Winiarska22.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 22.01.2015, 08:39
pieniądze

Koszty nowych przepisów są ogromne a gwarancje, że pomoc trafi do osób, które rzeczywiście jej potrzebują nikłeźródło: ShutterStock

Usługi adwokata są droższe, a doświadczenie zbyt cenne, by używać go do spraw, z którymi bez problemu poradzi sobie doradca

Reklama


W artykule „Niezamożni mają prawo do najlepszej pomocy prawnej” (DGP, 7 stycznia 2014 r.) mecenas Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, chwali przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. My także się cieszymy, że prace nad tak ważnym zagadnieniem, którego uregulowanie obiecywały bezskutecznie kolejne rządy, zostały podjęte. O powstanie rozwiązań w tym zakresie organizacje pozarządowe zabiegają od co najmniej 10 lat. Jednak wobec proponowanych w projekcie rozwiązań jesteśmy nastawieni raczej krytycznie.

Pomoc dla nielicznych

Tytuł projektu wskazywałby, że pomoc prawna będzie od teraz szeroko dostępna dla Polaków. To gwarantowała w expose premier Ewa Kopacz. Tymczasem uprawnionymi będą jedynie osoby najuboższe, którym należą się świadczenia z pomocy społecznej, czyli zarabiające mniej niż 456 zł na osobę w rodzinie (choć już obecnie przysługuje im nieodpłatna pomoc prawna w ośrodkach pomocy społecznej). Z dobrodziejstw nowej ustawy skorzysta zatem jedynie ok. 12 proc. obywateli. Nie skorzysta samotna matka zarabiająca najniższą krajową (1286 zł) czy emeryt (minimalna emerytura wynosi 813 zł).

Mecenas Dębowski chwali proponowane przez ministerstwo rozwiązanie, by porad prawnych udzielali jedynie adwokaci i radcowie prawni, pisząc, iż dzięki temu osoby uprawnione będą miały dostęp do najlepszej możliwej pomocy i najwyższej klasy specjalistów. W wielu krajach takiego wsparcia udzielają również inni prawnicy, a także odpowiednio przygotowani doradcy bez wykształcenia prawniczego (para-legals). Dopiero w trudniejszych przypadkach wkracza adwokat, którego usługi są droższe, a doświadczenie zbyt cenne, by używać go do spraw, z którymi bez problemu poradzi sobie doradca. Jak pokazuje doświadczenie polskich organizacji pozarządowych, średnio połowa spraw, z jakimi zgłaszają się klienci, jest standardowa.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • wdr(2015-01-23 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    @ DG
    Nie przesadzaj. Pomoc prawna ma polegać na dopilnowaniu aby klient wiedział o swoich uprawnieniach, a nie robieniu z każdej sprawy batalii na miarę procesu O.J. Simpsona.
    Nikt rozsądnie myślący nie wierzy, że przy kontradyktoryjności procesu, za stawki z urzędówek, przy obecnym sposobie wykonywania zawodu prawnika zapewniona równie solidna pomoc jak w przypadku usługi prywatnej. Dlatego poradnictow czy pomoc prawna powinny być organizowane przez państwo i być drogą dojścia do zawodu przez osoby udzielające takich usług. Dajmy na to po 5 latach pracy na etacie wpis do korporacji. Wówczas mamy motywację za niewielkie pieniądze. Prawnicy w urzędach za marne grosze pensji prowadzą sprawy o wartości setek tysięcy a często i milionów złotych. Nigdzie tak tanio usługi prawnej sobie nie zapewnisz, jak etatem.
    No i kończy się narzekanie (z resztą słuszne), że adwokaci czy radcowie muszą pracować za małe pieniądze.
    p.s. Myślisz, że po aplikacji jesteś bezbłedny? :))

    @ ja
    A potem zmienią prawo, albo trafi ci się sprawa z czegoś czym się nie zajmowałeś - i tak samo, tyle ile napisałeś po "za przeproszeniem" - umiesz.
    Brak dostępu do prawnika dla ludzi uboższych wynika natomiast z organizacji usług prawnych w naszym kraju.

    Odpowiedz
  • ja(2015-01-22 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Doradcy to się tylko wydaje, że sobie poradzi (bo oczywiście sam sobie uznał, że się zna, zwłaszcza na skutkach procesowych swoich porad, bo przecież w sądzie się nastawał, że ho ho). Sprawdza się stara prawda, że im mniej wiedzy i doświadczenia, tym większe się ma mniemanie o swoich umiejętnościach. Tak było w szkołach, było i na studiach. Im większy cienias, tym bardziej był pokrzywdzony przez niedobrych nauczycieli/wykładowców.
    Państwo doradcy. Zdobycie uprawnień adwokackich czy radcowskich to obecnie żaden problem, wystarczy chcieć i umieć. Tak, wiem, Wam się albo nie chce, albo nie umiecie, albo i jedno i drugie. I to jest cała filozofia stojąca za doradcami.

    Odpowiedz
  • Zenek(2015-01-22 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    bo prawo to oszustwo - co chwilke napataczasz sie na demolke moralnosci- i to w imie prawa?

    Odpowiedz
  • roman(2015-01-23 05:25) Zgłoś naruszenie 00

    @ DG
    A adwokat albo radca nie uczy się na kliencie? I nie robi przy tym błędów? Magister prawa daje natomiast nadzieje, że szybciej przyuczy się do danego rodzaju spraw, bo nie będzie miał możliwości rozpraszania się w pogoni za pieniązem. Dla adwokata taka darmowa sprawa, według tego co sami tu piszą, jest to niechciany i uciążliwy obowiązek. A jak się taki wykonuje to każdy wie. Więc lepiej żeby taką pracę wykonywał magister z zaangażowaniem niż adwokat z łaski i przymusu.

    Odpowiedz
  • zdzich(2015-01-22 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Darmowa pomoc prawna dla wszystkich! A co! Dlaczego by nie! I darmowy chleb, darmowy fryzjer, mechanik itd!

    Odpowiedz
  • irena anna(2015-01-23 07:14) Zgłoś naruszenie 00

    "Usługi adwokata s a droższe a doświadczenie zbyt cenne aby używać go do spraw z którymi bez problemu poradzi sobie doradca." - koniec cytatu.Szanowna palestro, a może by tak swoje cenne doświadczenie oprawić w ramki i powiesić na ścianie z uwzględnieniem ilości spraw wygranych i przegranych aby ewentualny klient wiedział jak w praktyce adwokat wykorzystał swe cenne doświadczenie zanim powierzy mu swoją sprawę.Takie informacje powinny być dostępne dla klienta bo może wówczas palestra zaprzestanie dawać dowody samouwielbienia dla własnej wiedzy i często miernych umiejętności.Moim zdaniem 100 milionów na nieodpłatną pomoc prawną to wyrzucanie pieniędzy w błoto.Taka pomoc powinna być uwarunkowana skomplikowaniem sprawy i dochodem w wysokości minimalnej płacy która już jest granicą ubóstwa.Jeżeli państwo ma płacić to za rzeczywistą a nie pozorowaną pomoc.Ktoś napisał,że adwokata czyli prawnika o bardzo wysokich kwalifikacjach zmusza się do świadczenia bezpłatnych usług na rzecz klientów MOPS co spowoduje upadek rangi adwokata.Samo bycie adwokatem nie świadczy o wysokich kwalifikacjach.Każdy klient powinien mieć dostęp do informacji ile spraw dany adwokat wygrał a ile przegrał i to może być miernikiem wysokich kwalifikacji.Palestro,czas wrócić d o rzeczywistości bo mogą nadejść czasy że miernego adwokata nawet klient MOPS nie będzie chciał.

    Odpowiedz
  • ja(2015-01-22 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    @ wdr
    W sądzie administracyjnym? Całkiem sporo. Większość osób z mojego rocznika odbywało aplikację pod okiem 2 patronów + dostawało substytucje od innych i nie było rodzaju spraw (cywilna, karna, administracyjna), na których nie byliby w sądach podczas aplikacji. Więc nie pisz niesprawdzonych bajek.
    Magistrowie prawa mają jedno - wielkie EGO (uwaga - każdy z nas przechodził ten etap, bo każdy adwokat/radca był na etapie magistra bez uprawnień, któremu się wydaje, że MOŻE WSZYSTKO) i dopiero aplikacja pokazuje, jak wiele się jeszcze nie wie i za przeproszeniem g...o umie, jeśli chodzi o wiedzę praktyczną. Po prostu uczy pokory, której magistrom prawa życzę. Zaś osobom ubogim nie życzę eksperymentowania na ich życiowych sprawach, bo potem święty Boże nie pomoże.
    Tym bardziej mając na uwadze fakt stałego obniżania poziomu na studiach (niż idzie, więc każdy student jest na wagę złota). Pod wszystkimi artykułami o niskim poziomie studiów setki komentarzy, że ludzie kończąc studia nic nie umieją, a tutaj nagle w przypadku magistrów prawa twierdzenia, że oni jednak umieją. Cóż, lepiej żeby tego "umienia" nie weryfikowali na klientach, bo bardzo dobrze pamiętam, jak musieliśmy w katedrze uprościć poziom pytań, żeby utrzymać zdawalność na poziomie zbliżonym do starszych roczników (zwłaszcza sprzed okresu nowej matury).

    Odpowiedz
  • wdr(2015-01-22 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    @ ja
    A ile się "nastawał" statystyczny aplikant np. w sądzie administracyjnym?
    A jeśli miał patrona karnistę - to ile się nastał w cywilnym? A jak cywilistę to ile w karnym?
    Teoria "nastania" upada.
    Uważam, że system nieodpłatnej pomocy prawnej powinien być oparty na magistrach prawa - doradcach. Po pierwsze da to zatrudnienie młodym ludziom. Po drugie nie będzie rodziło konfliktu interesów. Po trzecie będzie tańsze.
    W krótkim czasie prawnik specjalizujący się w jakiejś dziedzinie nabierze doświadczenia znacznie większego niż mógłby zdobyć na jakiejkolwiek aplikacji. Niech przemówi matematyka.:) Ile na aplikacji miałeś zajęć z prawa karnego? 30 godzin? 50? Ktoś kto udziela porad z karnego codziennie, za tydzień czasu wypracowuje 40 godzin. W miesiącu 168. W roku prawie 2000 godzin ciągłego kontaktu z prawem karny. Nie powiesz mi, że absolwent aplikacji może się równać z taką osobą w zakresie doświadczenia.
    Dlatego uważam, że system powinien zostać oparty wzorem amerykańskim na biurach pomocy prawnej, a te powinny zatrudniać pracowników.

    Odpowiedz
  • DG(2015-01-22 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    @wdr

    Teoria "nastania" upada powiadasz?

    Rozumiem, że Twoim zamierzeniem jest "nauczyć się fachu" robiąc błędy w cudzych sprawach? Nie mów, że błędów nie zrobi doradca bo przecież każda nauka składa się z etapu robienia błędów i ich korygowania tyle, i tak jest też w przypadku aplikantów - robią błędy. Tyle, że w przypadku aplikantów stoi nad nimi profesjonalista który koryguje te błędy, a kto koryguje błędy doradcy prawnego? Nikt! Rozumiem, że doradca ma zamiar skrzywdzić 50 - 100 osoób zanim dobrze nauczy się fachu? Gratuluję podejścia!

    Odpowiedz
  • antiquus(2015-01-22 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do ja
    To co pisał wdr - to nie sa bajki - to jest sprawdzalna statystyka. W czasie gdy aplikantów było ileś tam razy mniej, przeciętny aplikant brał udział bodajże w 1,5 sprawy aministracyjnej. Ilość spraw nie wzrosła od tego czasu istotnie, ale ilość aplikantów sie pomnożyła. Jak znasz matematykę choćby w stopniu podstawowym, to sobie wnioski wyciągniesz sam.
    Wielkie EGO to mają właśnie członkowie korporacji, którym się wydaje, że parę godzin na aplikacji i kilka "niezwykle skomplikowanych pism" typu pozew :))) czynią z nich ekspertów od prawa. Ja w sądzie administracyjnym jestem kilkanaście razy w roku, jako pełnomocnik. Więcej niż większość aplikantów jest tam za całą aplikację. A mam takiego doświadczenia ładnych kilkanaście lat. Jakiś ustawodawczy geniusz, dla hecy nazwany racjonalnym ustawodawcą (strzegącym interesów korporacji) twierdzi, że ja stanowię zagrożenie dla klienta, gdybym prywatnie wystąpił w sprawie i dlatego mi nie wolno. Ale aplikantowi z zerowym dośwaidczeniem albo adwokatowi względnie radcy z niewiele większym niż aplikant doświadczeniem - wolno. To jest przykład jak absurdalne jest polskie prawo i jak fałszywa troska o klienta.

    Odpowiedz
  • ANTYPAKAMEROWIEC(2015-01-22 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Jest dla mnie rzeczą skandaliczną, że adwokata - czyli prawnika o bardzo wysokich kwalifikacjach - zmusza się do świadczenia obligatoryjnych usług na rzecz klientów MOPS za pół darmo. Nie potrafię zrozumieć, że niektórzy członkowie NRA chwalą te rozwiązanie. Spowoduje to upadek rangi zawodu adwokata i jego pauperyzację, która od wielu lat stopniowo postępuje, a czemu dziwnym trafem NRA nie potrafi lub nie chce zapobiec.

    Odpowiedz
  • wjw(2015-01-23 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jak zwykle państwo daje a inni ( tu pełnomocnicy) płacą z własnej kieszeni.
    Ot, takie "przyjazne" państwo...

    Odpowiedz