statystyki

Podmiot leczniczy nie jest przedsiębiorcą

autor: Leszek Jaworski21.01.2015, 10:43

W zeszłorocznych wyborach rady gminy radnym został dyrektor powiatowego zespołu opieki zdrowotnej, który prowadzi działalność w budynku stanowiącym własność komunalną. Budynek jest zajmowany na podstawie umowy użyczenia na czas oznaczony. Czy radny naruszył zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego?

Reklama


Nie, radny nie naruszył zakazu określonego w art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Zgodnie z tym przepisem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Dyrektor powiatowego zespołu opieki zdrowotnej, wybrany na radnego, nie jest też zobowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Taki obowiązek wynika z kolei z art. 24f ust. 1a u.s.g. Nie można zarzucić radnemu naruszenia art. 24f ust. 1 u.s.g., ponieważ podmiot leczniczy, działający w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (dalej: u.d.l.).


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama