statystyki

Coraz więcej donosów. Kierowcy bawią się w policjantów

autor: Tomasz Żółciak08.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 08.12.2014, 08:02
Tyle donosów dostała już polcja

Tyle donosów dostała już polcjaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kierowcy bawią się w policjantów. W ciągu kilku miesięcy do policji wpłynęło blisko 2,7 tys. donosów (filmów, zdjęć) na łamiących przepisy drogowe. Ich autorami są zwykle inni kierowcy. Najłatwiej bohaterem nagrania można zostać w woj. śląskim, pomorskim i mazowieckim. Policja zwraca uwagę, że dokumentując wybryki innych, sami narażamy się na niebezpieczeństwo.

Reklama


Reklama


W sierpniu tego roku decyzją komendanta głównego policji w komendach wojewódzkich powołano specjalne zespoły składające się z policjantów ruchu drogowego, policjantów kryminalnych, analityków i policjantów zajmujących się walką z cyberprzestępczością. Mają oni analizować filmy nadsyłane przez internautów na specjalną skrzynkę e-mailową (a także np. zdjęcia o zdarzeniu) dokumentujące brawurową jazdę lub łamanie przepisów drogowych przez innych kierowców.

Poprosiliśmy wszystkie komendy o informację, ile takich zgłoszeń dotychczas otrzymały. Okazuje się, że najwięcej donosów o wybrykach kierowców trafiło do komendy w Katowicach – 550 zgłoszeń (choć tam skrzynka e-mailowa, na którą spływają, powstała już w grudniu 2013 r., jako jedna z pierwszych w kraju). Sporo donosów jest także w woj. pomorskim – 330, i mazowieckim – choć w przypadku tego ostatniego województwa większość doniesień przypada na Warszawę (253 zgłoszenia w komendzie stołecznej i 68 w komendzie w Radomiu). Nieco mniej jest w woj. kujawsko-pomorskim (249).

Z reguły donosy dotyczą drobnych kwestii, jak nieprawidłowe parkowanie czy tamowanie ruchu. – Zachowania, którym należy zapobiegać i które trzeba eliminować wśród kierowców, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy niebezpieczne przejazdy na czerwonym świetle, stanowią nieliczną grupę. A m.in. w tym właśnie celu została utworzona przedmiotowa skrzynka e-mailowa – zwraca uwagę podinsp. Andrzej Gąska z katowickiej komendy.

Wysoka pozycja Mazowsza w zestawieniu – a konkretniej Warszawy – może wynikać stąd, że tam stosunkowo wielu kierowców (biorąc pod uwagę średnie zarobki) może sobie pozwolić na zakup kamery samochodowej rejestrującej wszystkie zdarzenia drogowe. Do tego dochodzi ogromne natężenie ruchu. – Do stolicy codziennie wjeżdża 300 tys. samochodów, z czego duża część to przyjezdni, słabiej radzący sobie na tutejszych ulicach – tłumaczy Andrzej Grzegorczyk ze stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Z kolei woj. kujawsko-pomorskie i pomorskie to trasy tranzytowe nad morze. A wzmożony ruch i poirytowani korkami kierowcy jadący z całej Polski to wręcz idealne warunki rodzące konflikty na drodze. Dlaczego jednak to Śląsk jest liderem donosów? Pewien trop dają statystyki policyjne. To w tym regionie w zeszłym roku doszło do największej liczby wypadków drogowych – 4529 (z niemal 35,9 tys. ogółem). Jest więc sporo okazji, by kierowcy donosili na siebie.

Najrzadziej informują prowadzący z woj. opolskiego (zaledwie 5 przesłanych filmów), lubelskiego i podlaskiego (po 41 zgłoszeń). – Tam są krótkie odległości dojazdów do największych skupisk miejskich, jest inne tempo życia i zdecydowanie mniej kierowców napływowych niż np. na Mazowszu – wskazuje Andrzej Grzegorczyk.

Policja zapewnia, że weryfikuje każde nadesłane zgłoszenie. Choć z efektywnością takich donosów bywa różnie. We wrocławskiej komendzie, gdzie wpłynęło 225 zgłoszeń o wybrykach kierowców, funkcjonariusze zakończyli 152 sprawy. – Z czego w 71 przypadkach skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądów, wystawiono też 24 mandaty karne. W pozostałych przypadkach postępowania trwają. W 57 sprawach nie było podstaw do ukarania mandatem czy też przesłanek do skierowania wniosku o ukaranie do sądu – wylicza nadkom. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu.

Czasem sami autorzy nagrań negatywnie wpływają na skuteczność donosów. – Niejednokrotnie osoby zgłaszające naruszenia wycofują zawiadomienia z chwilą otrzymania informacji o konieczności przesłuchania w charakterze świadka wykroczenia, np. odmawiając wskazania, kiedy bądź w jakich okolicznościach doszło do łamania przepisów, które zostały zarejestrowane na filmach i zdjęciach – przyznaje Elżbieta Znachowska z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie.

Choć możliwość łatwego złożenia donosu na pirata drogowego pojawiła się stosunkowo niedawno, to policjanci już dostrzegają niebezpieczne trendy. – Niepokojące jest to, że osoby rejestrujące zachowania innych uczestników ruchu drogowego, chcąc udokumentować fakt popełnienia wykroczenia, same przekraczają przepisy i w ten sposób stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – wyjaśnia podinsp. Andrzej Gąska z komendy w Katowicach.

OPINIA

Jeśli policja otrzymuje filmik, to za pomocą CEPiK identyfikuje numery rejestracyjne pojazdu. Po ustaleniu właściciela pojazdu musi wezwać go do ujawnienia, komu w tym czasie powierzył auto. Jeżeli ta osoba tego nie zrobi, popełnia wykroczenie, a policja ma prawo zaproponować jej przyjęcie mandatu lub kieruje sprawę do sądu w sytuacji, gdy kierowca odmówi jego przyjęcia.

Jeśli kierowca przyznaje się do popełnienia wykroczenia, sprawa najczęściej kończy się mandatem i punktami karnymi. Chyba że kierowca ma wątpliwości co do prawdziwości filmiku – wówczas postępowanie trafia do sądu.

Po otrzymaniu oskarżenia z policji sąd w trybie uproszczonym może ukarać kierowcę grzywną bez konieczności przeprowadzenia rozprawy. Jeśli kierowca zgłosi sprzeciw, sprawa będzie się toczyła w normalnym trybie i wówczas należy liczyć się z tym, że sąd wyda wyrok nie tylko na podstawie filmu, ale będzie także chciał przesłuchać świadka zdarzenia, który je zarejestrował.

Kierowca nagrywający sytuację musi mieć świadomość, że podczas nagrywania jest zobowiązany do bezwzględnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Darek(2014-12-08 19:19) Odpowiedz 10

  SOBIE TŁUMACZCIE JAK CHCECIE ,KAPUŚ TO KAPUŚ .A NA TYM FORUM SPORO KAPUSIÓW .

 • Człowiek.(2014-12-08 18:21) Odpowiedz 10

  Donoszenie to jednak wredna i podła rzecz. To jakby ktoś wykąpał się dla higieny w gnojówce.

 • MKO(2014-12-08 15:26) Odpowiedz 10

  Idiotyzmem jest donoszenie na złe włączanie kierunkowskazów (razem z ruchem kierownicy w czasie skrętu, a nie sygnalizowanie zamiaru) co robi 90% kierowców. Ale to powinna wychwytywać sama policja. Natomiast przejeżdżanie na czerwonym, omijanie pieszych na pasach, popieram. Sam mam kamerkę, ale właśnie dla siebie, bo inaczej to nic bym nie robił tylko wysyłał filmy, tak tego dużo jest po drodze. Wysłałem jeden i to z komórki na kochaną straż. W miejscu gdzie sami łapią źle parkujących kilka razy dziennie, sami zaparkowali prywatnie nieprawidłowo. Bo dla nich prawa nie ma, ono jest tylko dla nas.

 • Janusz(2014-12-08 11:53) Odpowiedz 11

  W całej Europie to się nazywa obywatelski obowiązek tylko u nas to jest "donos". Czy gdy sąsiad handluje narkotykami i ja "doniosę" policji to jest kapuś ? No ludzie spoważniejcie. Trochę dystansu i zrozumienia. Kamerki w samochodzie to bardzo dobra rzecz na kierowców idiotów.

 • baran(2014-12-09 12:24) Odpowiedz 10

  stado baranów już pilnuje się same

 • (Y)(2014-12-08 12:20) Odpowiedz 11

  kierowcy nie bawią się w policjantów, tylko ich zastępują. skoro policjanci są niedouczeni i nie wiedzą, że oprócz promili i prędkości są również inne przepisy i wykroczenia mniej lub bardziej zagrażające bezpieczeństwu, zwykli ludzi muszą ich zastępować, aby ulice stawały się bezpieczniejsze.
  nie zgadzam się również z tezą autora, że nie wszystkich stać na kamerki. w sieciówkach można kupić kamerkę za 60-70zł, czyli ewidentnie nie jest to towar luksusowy...

 • Stan(2014-12-08 18:35) Odpowiedz 10

  Tak tak, ujawniają trzymając w ręku kamerkę i koniecznie za wszelką cenę usilują nagrać cokolwiek czego wielokrotnie byłem świadkiem o zgrozo !!!, od tego jest Policja która jest wyszkolona jak to robić i ci szeryfowie to jacyś zakomplesieni pseudo szeryfowie którym nic nie wychodzi i za wszelką cenę usilują coś udowodnić, określam to jako zepsuty owoc społeczeństwa.

 • karol(2014-12-08 21:03) Odpowiedz 10

  LUDZIE co wy z siebie robicie ? KAPUSIÓW , DONOSICIELI . LUDZIE CO SIĘ Z WAMI DZIEJE ?
  KLUZIK ROSTKOWSKA KAŻE SOBIE DONOSIĆ I KAPOWAĆ POLICJA TO SAMO.
  LUDZIE TERAZ W POLSCE ZACHOWUJECIE SIĘ JAK ZA KOMUNY ROBIŁO ORMO ?
  POLICJA JUŻ NIC NIE BĘDZIE MUSIAŁA ROBIĆ.
  MIEJCIE TROCHĘ PRZYZWOITOŚĆI .
  TO JEST PRACA DLA POLICJI .
  NIE KAPUJCIE BO SAMI TEZ MOŻECIE BYĆ ZAKAPOWANI.

 • Sąsiad(2014-12-08 22:26) Odpowiedz 00

  We Wrocławiu na Zaciszu działa nadgorliwy ORMOWIEC, który donosi na sąsiadów parkujących swe samochody przed domami na wąskich drogach osiedlowych, bez pozostawienia dla pieszych chodnika o szerokości co najmniej 1,5 m. Jeśliby parkujący zastosowali się do obowiązującego przepisu dotyczącego pieszych wówczas zaparkowany pojazd uniemożliwiłby ruch na jezdni, czyli nastąpiłoby złamanie następnego przepisu. Sprawa ta wymaga rozwiązania przez Miasto. Niestety Policja i Sąd nie kieruje się rozsądkiem lecz wyłącznie literą prawa.

 • przestrzegam przepisów(2014-12-08 22:08) Odpowiedz 00

  Jak to mówi ludowe porzekadło - Kable żyją dobrze ale krótko. Policja też takich donosicieli ma za nic, bo to najniższy stopień drabiny spolecznej, dno. Jeszcze inna jest sytuacja, jak dojdzie do wypadku i wtedy powołać się na dowód z nagrania własnej kamerki - sam bym tak zrobił. Ale jak nie dojdzie do wypadku, a ktoś jakąś linię ciagłą najedzie, czy podobna głupota typu nie zatrzyma się na stopie, i żeby już takiego cżłowieka zgłaszać na psy, to już trzeba być esbecką kanalią do szpiku kości

 • nie donoszę(2014-12-08 09:22) Odpowiedz 00

  kable, donosiciele, informatorzy, kapusie, sprzedawczyki, tajni współpracownicy - bo inaczej ich nazwać nie można

 • koko(2014-12-08 19:46) Odpowiedz 00

  Nasze orły siedzą w krzakach i polują na kowalskiego a prawdziwe gangstery się śmieją w twarz.
  Ruszcie doopy panowie policjanci i docencie ze inni chca wam pomoc

 • Piotr(2015-02-07 09:19) Odpowiedz 00

  Właściciel nie ma obowiązku wskazać, kto prowadził samochód, ponieważ:

  - może nie być pewnym, kto prowadził, gdy z samochodu korzysta kilka osób w rodzinie,; jeśli nie jest pewnym a wskaże osobę, naraża się na zarzut fałszywego oskarżenia zaś policjant, który go do tego nakłania - na podżeganie do fałszywego oskarżenia, co jest zagrożona karami o wiele większymi niż sam mandat

  - nie ma obowiązku składać zeznań obciążających członków najbliższej rodziny

  Ponadto mandat można wręczyć tylko sprawcy wykroczenia. Właściciel nie musi godzić się na przyjęcie kary. Sprawa jest do wygrania w sądzie.

 • nastek(2014-12-08 17:13) Odpowiedz 00

  Aż tylu donosicieli na Wybrzeżu, nieprawdopodobne, a czy nie jest tak, że bez mojej zgody nie można mnie nagrywać ? co innego policja czy jakieś uprawnione służby ale inny kierowca ? mam wątpliwości.

 • MT(2014-12-08 17:01) Odpowiedz 00

  Artykuł zawiera słowo donos, jest to robione w tym celu aby zniechęcić do wysyłania filmów o wykroczeniach drogowych do policji, bo a nóż takim samochodem jechał pan dziennikarz, poseł, minister, sędzia, prokurator itp. Trzeba zrobić nagonkę na tych "donosicieli" i posłowie zakażą donosić. Proste. Osobiście znam kobietę która od prawie dwudziestu lat spoczywa na cmentarzu( wtedy miała 34 lat i dwoje dzieci) bo komuś się śpieszyło i na skutek zderzenia czołowego zginęła. Uważam że za małe są kary za przekraczanie przepisów.

 • Nicola988(2014-12-14 08:37) Odpowiedz 00

  Będąc w Opolu na szkoleniu - jako niepełnosprawna, nie zdążyłam na PKS. Uciekł mi ostatni autobus, gdyż czułam się fatalnie, miałam bóle pooperacyjne. Nie miałam gdzie się podziać. Skierowałam się więc na Komendę Policji. Pokazałam legitymacje niepełnosprawnego .Kazano mi opuścić posterunek, ponieważ policja nie jest noclegownia. Powinnam iść do hotelu, na który mnie nie było stać . Przebywałam do rana na dworcu , narażając się na zaczepki bezdomnych ,zbirów, zmarzłam . Straszne przeżycie !!! . Pouczające , prawda.

 • MarcinBukowicz(2014-12-10 23:42) Odpowiedz 00

  Konieczna jest zmiana podejścia do takiego rodzaju akcji. To tylko rozszerzenie monitoringu wizyjnego, przecież przed wjazdem do większych miast jest ostrzeżenie "miasto objęte monitoringiem".
  A że policja nie potrafi wykorzystać niezbitych dowodów... szkoda.

 • InstruktorL(2014-12-08 12:21) Odpowiedz 01

  kto im dał prawko?!..

 • robol(2014-12-08 13:19) Odpowiedz 01

  policja ,straż wiejska ,pożarna .leśna ,graniczna, skarbowa ,celna, krokodylki, i.t.d mało!!! potrzeba jeszcze kapusi

 • ola(2014-12-08 12:59) Odpowiedz 01

  kapusie i ofermy drogowe

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama