statystyki

Prawnicy chcą podwyżek

autor: Anna Krzyżanowska18.09.2014, 07:55; Aktualizacja: 18.09.2014, 09:41
Stawki nie były bowiem nowelizowane od ponad dekady.

Stawki nie były bowiem nowelizowane od ponad dekady.źródło: ShutterStock

Nowe zalecenia samorządów prawniczych w sprawie taks za prowadzenie spraw

reklama


reklama


Przy ustalaniu kosztów zastępstwa procesowego nie ma miejsca na automatyzm. Tym samym stawka minimalna taksy adwokackiej stanowić powinna dla sądu jedynie punkt wyjścia przy określaniu opłaty na rzecz pełnomocnika. Ta powinna być bowiem zależna od rodzaju i zawiłości sprawy, jaką prowadził, oraz nakładu pracy. Takie zalecenia zawarła Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych w projekcie rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokatów, który ponad miesiąc temu przesłała do Ministerstwa Sprawiedliwości. O jego treści – na podstawie nieoficjalnych danych – informowaliśmy jako pierwsi w środę. Wczoraj NRA zdecydowała się podać projekt do publicznej wiadomości.

Opisywany dokument stanowi propozycję sposobu realizacji upoważnienia ustawowego zawartego w art. 16 ust. 2 i 3 prawa o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 635 ze zm., dalej: p.o.a.). Wskazany przepis zobowiązuje ministra sprawiedliwości do ustalenia w drodze rozporządzenia wysokości opłat za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości, które stanowią podstawę do zasądzenia przez sądy kosztów zastępstwa prawnego i kosztów adwokackich. Na jego mocy od 12 lat obowiązuje rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 461). W opinii samorządów od samego początku posiada ono wady. Wszystko dlatego, że – ich zdaniem – p.o.a. zobowiązuje szefa resortu sprawiedliwości do wydania nie jednego, a dwóch rozporządzeń: dotyczącego spraw z wyboru (na podstawie art. 16 p.o.a.) oraz dotyczącego urzędówek (wynikającego z art. 29 p.o.a.).

Powyższa wada była jednym z powodów, dlaczego samorządy prawnicze wystąpiły z opisywaną inicjatywą. Drugi powód dotyczył już aspektów ekonomicznych. Stawki od ponad dekady nie były bowiem nowelizowane.

W projekcie podnosi się, że w tym okresie nastąpił wzrost stopy życiowej społeczeństwa, a przede wszystkim wzrost cen towarów i usług. To zaś czyni obecne taksy zupełnie oderwanymi od rzeczywistości ekonomicznej oraz stawek stosowanych w umowach z klientami.


Pozostało jeszcze 40% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • ja(2014-09-19 19:28) Odpowiedz 00

    Faktycznie, kokosy, 60 zł za 3 lata procesowania, kilkanaście-kilkadziesiąt terminów rozpraw. Tacy niedoinformowani, jak OBSERWATOR, czy z, czy żniwiarz w ogóle nie powinni się wypowiadać. A fakt, to Polska, tu króluje zasada "nie znam się, to się wypowiem".

  • z(2014-09-18 12:26) Odpowiedz 00

    To tak jakby ZEA narzekały, że mają za mało $

  • STWORZYĆ SPECJALNY URZĄD OBROŃCY Z URZĘDU(2014-09-18 12:59) Odpowiedz 00

    To skandal... Niech najpierw zapłacą porządne pieniądze za urzędówki, bo na razie to jest darmowa pańszczyzna, do której muszę dokładać... Chłopców na posyłki sobie znaleźli urzędnicy MS. Ledwo ustanowią z urzędu adwokata dla np. jakiegoś psychola to ja mam jeszcze niby rzucać z jego powodu całą robotę za psie pieniądze?? Urzędówki powinny być: 1. dobrowolne, 2. za porządne, rynkowe pieniądze 3. według wskazanej specjalizacji (nie ma omnibusów od wszystkiego). Jeżeli to się nie zmieni to będziemy mieć fikcję obrony z urzędu (państwo udaje, że płaci, adwokaci udają, że reprezentują takiego delikwenta)...

  • OBSERWTOR(2014-09-18 10:52) Odpowiedz 00

    NIE OŚMIESZAJCIE SIĘ PRAWNICY TAKIMI ŻĄDANIAMI JESTEŚCIE NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCĄ GRUPĄ W KRAJU Z POLICJĄ I WOJSKIEM

  • ŻNIWIARZ(2014-09-18 21:09) Odpowiedz 00

    Wyjątkowe łajdactwo.
    Prawnicy za samo wejście na salą otrzymują od hojnego sądu kilka tysięcy za niewidzenie przepisów i nie wchodzenie w paradę sędziemu.
    PATOLOGIA podtrzymywana przez kolejnych ministrów.
    Z czyich kieszeni mieliby mieć płacone? na zaćmy nie ma pieniędzy ale są na prawników ktÓrzy mają się nażerać sprawami sądowymi? Świetnie mamy to co chcieliśmy IV RZESZYPOSPILITĄ.

  • K(2014-09-18 21:38) Odpowiedz 00

    Jak powiadają lepiej późno niż wcale, ale pytanie też o ile ?. Stwierdzić można również, że powoływany „rodzaj i zawiłość sprawy, jaką prowadził, oraz nakład pracy”, to pojęcia ocenne i przeważa interpretacja na niekorzyść, tj. w dół, a jak podają media niektórym płacą nawet dziesiątki, setki tysięcy, czy miliony i żadnym nakładem, czy czymś podobnym nikt się tam nie przejmuje !, trochę szumu medialnego i cisza, a wielkie sumy zgarnięte, a tu kolejna batalia o nieduże a często nawet karygodne, nielicujące z powagą zawodu kwoty, by skłócić większość ubogich i ubożejących ludzi z innymi, których do tego doprowadzają, poglądy o „kilku tysiącach od hojnego sądu na dzień dobry to jakieś bzdury”, jak już podaje, to kto i gdzie ?, a tak co najmniej może powinno być, patrząc na ceny wokół, w ogóle nieosiągalnych dóbr, tworzonych podobno dla człowieka, należy popierać poglądy niektórych mądrych przedstawicieli Unii Europejskiej z tzw. zamożnych krajów, by ustalić wynagrodzenia minimalne w krajach wspólnej UE na poziomie co najmniej 10.000 netto, powinno być wówczas lepiej w wielu zawodach ?

  • biurwa(2014-09-19 08:26) Odpowiedz 00

    U mnie w urzędzie jest zatrudnioonych 3 radców. O dwóch za dużo. W zakresie obowiązków mają wyjawienia majątku dłużników. Oczywiście na wyjawienia jeżdżę ja bo jaśniepaństwo jest stworzone do wyższych celów - jakich? Nie mam pojęcia. Oczywiście po koszty zastępstwa procesowego pierwsi wyciągają łapy !!!

  • JKa(2014-09-19 14:13) Odpowiedz 00

    @biurwa
    Wobec tego zwolnij się, jak tam ci tam źle. Możesz również zrobić uprawnienia radcowskie. Ale nie - lepiej wylewać hektolitry jadu w internecie.