statystyki

Zmiany w postępowaniu o unieważnienie prawomocnego orzeczenia

20.08.2014, 11:19; Aktualizacja: 20.08.2014, 11:44

Prokurator generalny będzie uprawniony do składania w Sądzie Najwyższym wniosku o unieważnienie prawomocnego wyroku, który nie mógł zostać zakwestionowany w trybie przewidzianym w ustawach o postępowaniu sądowym. Taką zmianą wprowadziła nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 19 sierpnia.

Chodzi o wyroki w sprawach, które ze względu na osobę w chwili orzekania nie podlegały orzecznictwu polskich sądów, bądź w których droga sądowa w momencie orzekania była niedopuszczalna. Zgodnie z nowymi przepisami wniosek prokuratora generalnego będzie rozpatrywany przez Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym za wyjątkiem sytuacji, kiedy PG zażąda rozpoznania wniosku na rozprawie albo z innych względów. Po rozpoznaniu sprawy SN oddali wniosek lub unieważni zaskarżone orzeczenie. Zmiana w ustawie jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 grudnia 2012 r., którym stwierdzono niekonstytucyjność niektórych postanowień regulaminu SN.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane