statystyki

Emisja obligacji szansą dla MSP

autor: Krzysztof Tomaszewski19.08.2014, 07:42; Aktualizacja: 19.08.2014, 10:09
Nowe przepisy umożliwią niewielkim przedsiębiorstwom emitowanie obligacji wieczystych oraz obligacji podporządkowanych

Nowe przepisy umożliwią niewielkim przedsiębiorstwom emitowanie obligacji wieczystych oraz obligacji podporządkowanychźródło: ShutterStock

Rozmowa ze Sławomirem Szepietowskim, radcą prawnym, partnerem kierującym praktyką bankowości i finansów w warszawskim biurze Bird & Bird.

Rząd przyjął projekt nowej ustawy o obligacjach. Ma ona m.in. ułatwić firmom emitowanie przez firmy długoterminowych papierów dłużnych. Czy dzięki niej niewielkie przedsiębiorstwa uzyskają łatwiejszy dostęp do dodatkowego źródła finansowania rozwoju?

Po wejściu w życie nowych przepisów emitowanie obligacji przez firmy może nie będzie łatwiejsze, ale bardziej transparentne i bezpieczne, zarówno z perspektywy emitenta, jak i inwestorów. Będzie to miało bardzo istotne znaczenie m.in. dla małych i średnich przedsiębiorstw, najbardziej zainteresowanych ewentualną emisją dłużnych papierów wartościowych. Jasne uregulowanie dotyczące rozwiązań prawnych – odwzorowujących standardy rynkowe – mogą bowiem uczynić z obligacji powszechnie dostępny instrument. Dotychczas z tej formy finansowania bez większych obaw mogły korzystać wyłącznie te firmy, które miały dostęp do specjalistów znających zarówno praktyki rynkowe, jak i oczekiwania rynku wobec emitentów. Proponowane zmiany mogą doprowadzić do tego, że emisja obligacji komercyjnych przestanie być uważana za swojego rodzaju „wiedzę tajemną”, z której w praktyce korzystają wyłącznie wybrane przedsiębiorstwa. Dlatego można mieć nadzieję, że komercyjne papiery dłużne będą mogły pełnić rolę dodatkowego, obok kredytów bankowych, źródła pozyskania kapitału dla znacznie większej niż obecnie liczby małych i średnich firm.

Dla kupujących obligacje, czyli inwestorów, jedną z najistotniejszych kwestii jest wysokość odsetek, na jakie mogą liczyć w przyszłości. Czy projekt przewiduje zmiany w zasadach ustalania odsetek od obligacji?


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane