statystyki

Skarb Państwa odpuszcza skazanym

autor: Piotr Szymaniak19.08.2014, 07:35; Aktualizacja: 19.08.2014, 07:38
Wystarczą trzy lata uników oskarżonego, by obowiązek zapłaty kosztów się przedawnił

Wystarczą trzy lata uników oskarżonego, by obowiązek zapłaty kosztów się przedawniłźródło: ShutterStock

Wystarczą trzy lata uników oskarżonego, by obowiązek zapłaty kosztów się przedawnił. W innych krajach dochodzi się tych należności aż do skutku.

Reklama


Konsekwencją skazania w procesie karnym jest nie tylko kara, ale też konieczność zapłacenia opłat sądowych. Wysokość kosztów reguluje ustawa o opłatach w sprawach karnych (t.j. Dz.U. z 1983 r. nr 49, poz. 223 ze zm.). Jeśli skazany nie zapłaci, sąd daje mu na to dodatkowe 30 dni, a po tym terminie uruchamia procedurę egzekucyjną. Co, jeśli działania komornika okażą się bezskuteczne? Nic. Zgodnie z art. 20 ustawy prawo do ściągania opłat przedawnia się z upływem trzech lat od wyroku.

Premia dla lawirantów

– Przepis ten można odczytać tak: sprawca, który przez trzy lata skutecznie wykręcał się od zapłacenia kosztów, jest wynagradzany ich umorzeniem – zauważa Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

– Polska jest jedynym znanym mi krajem, w którym istnieje instytucja przedawnienia kosztów karnych. W cywilizowanym świecie takie długi ścigane są do grobowej deski, tymczasem nasz Skarb Państwa uroczyście darowuje je po trzech latach – komentuje.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ssr7(2014-08-19 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    W rzeczywistości, koszty umarza się przed upływem 3 lat, wystarczy, że egzekucja wszczęta po owych 30 dniach okaże się bezskuteczna i już się umarza. Nie wszczyna się kolejnych egzekucji do upływu 3 lat, bo to kosztuje (komornik nie pracuje za darmo, sąd przesyła mu zaliczki jak każdy inny wierzyciel)...

    Odpowiedz
  • nabyć wiedzy przed publikacją(2014-08-20 00:44) Zgłoś naruszenie 00

    A który komornik ma nie zapłacone koszty? Przecież komornik dostaje zapłatę od Wierzyciela, a wierzyciel dolicza te koszty do ogólnego długu Dłużnika! Tak więc artykuł jest tendencyjny i nie wiadomo w jakim celu jest napisany. Warto, aby autor przed opublikowaniem go nabył najpierw troche wiedzy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama