statystyki

Sprzęt biurowy będzie podlegał kontroli

autor: Joanna Kowalska18.08.2014, 07:33; Aktualizacja: 18.08.2014, 07:35
Drukarka

Sprzęt biurowy będzie podlegał kontroli w zakresie poprawnego etykietowania energetycznegoźródło: ShutterStock

Już nie tylko zmywarki, pralki, urządzenia chłodnicze, klimatyzatory czy telewizory, ale także sprzęt biurowy będzie podlegał kontroli w zakresie poprawnego etykietowania energetycznego

Zmiana wynika z unijnych regulacji nakazujących sprawdzanie pod względem spełniania obowiązków informacyjnych urządzeń wykorzystujących energię. Ma to uchronić Polskę przed finansowymi sankcjami za niewdrożenie odpowiednich przepisów.

„3 lipca 2013 r. Komisja Europejska wszczęła nieformalne postępowanie przeciwko Polsce w związku z uchybieniami w wykonywaniu nadzoru rynku w zakresie produktów wykorzystujących energię” – zaznaczył w uzasadnieniu projektu resort gospodarki.

Związane jest to z brakiem przepisów uwzględniających kontrolę wszystkich produktów wykorzystujących energię, które KE wymieniła w aktach delegowanych. W polskiej ustawie o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (Dz.U. z 2012 r. poz. 1203) wyliczono bowiem enumeratywnie sprzęt podlegający kontroli. A kiedy wchodziła ona w życie, nie był jeszcze znany ich pełny wykaz – wydanych było jedynie pięć z obecnych jedenastu aktów wykonawczych do unijnej dyrektywy nr 2010/30/UE. Wystąpiła więc konieczność nowelizacji polskich przepisów.

Obecnie kontroli sprzętów gospodarstwa domowego dokonują głównie wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej. Wyjątek stanowią telewizory, które sprawdza prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane