Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o KSSiP oraz ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która znosi ostatni etap aplikacji sędziowskiej, jakim był 18-miesięczny staż na stanowisku referendarza sądowego.

W wyniku tej zmiany aplikacja sędziowska zostanie skrócona z 48 do 30 miesięcy.

Nowelizacja wprowadza również zasadę, że osoby, które w trakcie odbywania aplikacji pobierały stypendium, muszą w terminie 3 lat od jej ukończenia podjąć zatrudnienie na stanowisku referendarskim bądź też na stanowisku asystenta sędziego lub asystenta prokuratora. Jeżeli absolwent szkoły nie wywiąże się z tego obowiązku będzie musiał zwrócić stypendium, chyba, że wykaże, że chociaż próbował znaleźć taką pracę.

Ponadto w myśl nowych przepisów absolwenci aplikacji sędziowskiej zostaną zwolnieni z konieczności uczestniczenia w procedurze konkursowej, stosowanej przy obsadzaniu stanowisk referendarza sądowego lub asystenta sędziego, a celem premiowania najlepszych aplikantów, opracowywane będą listy rankingowe, przesądzające o pierwszeństwie objęcia przez nich takiego stanowiska. Z kolei doświadczenie zdobyte podczas wykonywania obowiązków referendarza sądowego lub asystenta sędziego będzie jednym z głównych warunków do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Minimalny okres pracy wymagany od takiego kandydata będzie wynosił 18 miesięcy.

Ustawa zawiera także przepis przejściowy gwarantujący aplikantom, którzy rozpoczęli szkolenie na aplikacji sędziowskiej przed dniem wejścia w życie ustawy, zakończenie procesu edukacji na dotychczasowych zasadach.

PS/źródło: KSSiP