statystyki

Poznańscy adwokaci ostro o naciskach prokuratury

04.08.2014, 14:15; Aktualizacja: 04.08.2014, 14:42

ORA w Poznaniu stanowczo protestuje przeciwko zawiadomieniu przez prokuraturę o możliwości popełnienia bliżej nieokreślonego przestępstwa przez adwokata w związku z pełnieniem obowiązków obrońcy.

Miesiąc temu Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zawiadomiła Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu o przekazaniu materiałów dotyczących wypowiedzi jednego z adwokatów sugerującej rasistowskie nastawienie funkcjonariuszy Prokuratury Rejonowej Poznań-Nowe Miasto i sędziów do jego klienta, z pochodzenia Roma. Po posiedzeniu w sprawie zastosowania tymczasowego aresztowania prawnik miał w obecności policji wyjaśniać swojemu klientowi, że zastosowano wobec niego taki środek, gdyż jest z pochodzenia romskiego, a wszyscy (w domyśle: sędziowie i prokuratorzy) "są rasistami". Adwokat tłumaczył później, że słowa te padły w rozmowie prywatnej i jej treść jest objęta tajemnicą zawodową. Sugerował też, że rozmowa musiała zostać podsłuchana prze policję, co byłoby rażącym naruszeniem prawa przez funkcjonariuszy. Co więcej, jego zdaniem kwestia zasadności zarzutu dyskryminacji jego klienta ze względu na narodowość powinna zostać zbadana .in. w kontekście międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej, prawa europejskiego oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.


Pozostało jeszcze 25% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane