statystyki

TK zajmie się stawkami adwokackimi

01.08.2014, 10:42; Aktualizacja: 01.08.2014, 11:11

TK wszczął postępowanie w sprawie opłat za czynności adwokackie. Sędziowie zbadają zgodność przepisów o wysokości stawek z ustawą o adwokaturze.

2 lipca 2013 r. Naczelna Rada Adwokacka złożyła wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją oraz ustawą o adwokaturze rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Trybunał odmówił jednak sprawdzenia, czy rozporządzenie jest konstytucyjne. W uzasadnieniu oddalenia zażalenia NRA na tę decyzję TK stwierdził, że NRA przekroczyła zakres ograniczonej rzeczowo legitymacji wnioskowej. Dlatego też trybunał rozpozna sprawę taksy adwokackiej tylko w zakresie zgodności rozporządzenia z przepisami prawa o adwokaturze.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • a(2014-08-04 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  A kto takie stawki stosuje?? Adwokaci do tych stawek dodają jeszcze jedno albo dwa zera i tyle biorą za sprawę , czy ja wygrają czy ją przegrają ! To nie wiem w czym tu jest problem ?? Problem jest mianowicie taki ,że powinni brać pieniądze tylko za dobrze wykonaną robotę a nie za partactwo.!
  Ustalenie stawek jednakowych symbolizuje komunizm w zatrudnieniach na zasadzie " czy się stoi czy się leży". Ale to jest bardzo usprawiedliwione , bo teraz mamy "demokrację" kilka razy gorszą od komunizmu.!!

  Odpowiedz
 • wjw(2014-08-05 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Taaaa !!!. A teraz TK stwierdzi, że stawki są zgodne z poa i po sprawie. Spryciarze w tym TK.
  A o konstytucyjnym prawie do godnego wynagrodzenia to NRA i TK to chyba nie słyszały.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane