statystyki

Spółka zamiast małżeństwa? Jak uporządkować sprawy majątkowe w konkubinacie

21.07.2014, 19:00
rachunki-komputer-para

W Polsce nie istnieje możliwość sformalizowania związku partnerskiego.źródło: ShutterStock

W Polsce nie istnieje możliwość sformalizowania związku partnerskiego. W efekcie nie jest również możliwe prawne uregulowanie podziału majątku między osobami żyjącymi w konkubinacie. Istnieją jednak przepisy, które pozwalają na uporządkowanie spraw majątkowych między konkubentami.

Reklama


Reklama


Konkubinat – a więc nieformalny związek dwojga ludzi, którzy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, nie tworzy żadnego powiązania prawnego ani związku materialnego między tworzącymi go osobami. W efekcie gdy dochodzi do rozstania partnerów żadna ze stron nie ma prawa do własności drugiej osoby. Sytuacja jest więc inna niż wtedy, gdy dochodzi do rozpadu małżeństwa i podziału majątku wypracowanego wspólnie w czasie trwania związku małżeńskiego. Sąd Najwyższy jasno określił, że do konkubinatu nie stosuje się prawnych regulacji zawartych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w zakresie dotyczącym stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami. SN zaznaczył jednak przy tym, że istnieje możliwość zawierania stosownych umów prawa cywilnego, a co za tym idzie powstawanie między członkami konkubinatu stosunków prawnomajątkowych.

Co zrobić, by w razie rozpadu nieformalnego związku mieć prawo do roszczeń wobec konkubenta? -Roszczenia jednego z partnerów przeciwko drugiemu mogą powstawać wskutek świadczeń podejmowanych przez jedną ze stron na rzecz drugiej w gospodarstwie domowym lub zakładzie pracy. Strony mogą także pozostawać w formalnym stosunku spółki cywilnej - tłumaczy mecenas Anna Brykczyńska z Kancelarii Brykczyńscy Partnerzy. Spółki cywilne między konkubentami powstają na przykład w celu wspólnego prowadzenia gospodarstwa rolnego lub warsztatu rzemieślniczego. - Konkubenci mogą również w czasie trwania związku nabyć ze wspólnych środków, na zasadzie współwłasności, przedmioty i przysługujące do nich prawa majątkowe -  dodaje Brykczyńska. Muszą przy tym wykazać wolę nabycia ich na zasadach współwłasności, nawet jeśli fizyczny zakup majątku przeprowadzany jest przez jednego z partnerów.

Nie ma więc ogólnej formy ochrony praw majątkowych osób pozostających w takim związku, ale przysługują im prawa z tytułu zawieranych umów cywilnych oraz wspólnych i wzajemnych stosunków gospodarczych. Dobrze jest więc spisać umowę, nawet cywilną, między konkubentami, która określa jaka część majątku należy do każdego z nich. Taka umowa, przy ewentualnym rozstaniu, może wiele ułatwić. 

Oprac. AB na podstawie materiałów prasowych Media Creandi.pl

Reklama


Źródło:Inne

Polecane

Reklama

 • KaFor(2014-07-22 02:16) Odpowiedz 00

  @Jagoda. z IP: 46.238.64.*

  Pisanie przez ciebie o 'sodomitach' dyskwalifikuje twój cały - i tak, sam w sobie - nic kompletnie nie wnoszący komentarz.

  Do wszystkich: obecne prawo nijak nie pozwala na regulowanie stosunków osobistych - a do tych należą stosunki wzajemne par osób czy to osób różnej-, czy tej samej płci.

  Związki partnerskie to nie spółki! Jakiekolwiek propozycje ich regulacji z zakresu prawa dot. spółek - zamiast wprowadzenia w Polsce INSTYTUCJI CYWILNYCH ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH - są obdzieraniem ludzi z godności!

 • obserwator(2014-07-22 09:55) Odpowiedz 00

  no jaj - tak jak inne spółki kodeks spółek handlowych czy kodeks cywilny, ni jak nie pasuje kodeks rodzinny

 • Joanna(2014-07-23 08:14) Odpowiedz 00

  Artykuł jest doskonałym wyrazem tego, że żyjemy w kraju nieustannie zapóźnionym mentalnie i cywilizacyjnie. Szkoda, że autor nie pokusił się o jakikolwiek komentarz odnośnie absurdalności takich rozwiązań.

 • Jagoda.(2014-07-21 19:42) Odpowiedz 00

  Małżeństwa dla sodomitów, reszta to spółki z ogromną odpowiedzialnością. Proletariusze wszelkich bantustanów łączcie się.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama