statystyki

Noclegi w TIRach: Firmy chcą zablokować kierowcom zgłaszanie roszczeń

autor: Piotr Szymaniak15.07.2014, 07:41; Aktualizacja: 15.07.2014, 09:35
Tir

Branża domaga się doprecyzowania przepisów określających obowiązki pracodawców w transporcie drogowym.źródło: ShutterStock

Apel o pilne podjęcie prac legislacyjnych do Ministerstw Gospodarki, a także Infrastruktury i Rozwoju wysłali przedstawiciele 19 przewoźników, którzy w sumie zatrudniają ponad 10 tys. kierowców.

Reklama


Potrzeba zmian w przepisach wynika z zamieszania, jakie w funkcjonowaniu firm spowodowała uchwała Sądu Najwyższego z 12 czerwca w sprawie ryczałtów za nocleg dla kierowców ciężarówek (sygn. akt II PZP 1/14). Sąd stwierdził, że umożliwienie noclegu w kabinie tira nie jest równoznaczne z zapewnieniem bezpłatnego noclegu. Nie ma przy tym znaczenia, jak jest wyposażona szoferka.

Otwiera to tysiącom kierowców drogę do występowania z roszczeniami o wypłatę zaległych noclegów za trzy lata wstecz. Średnia wysokość rekompensaty to 80 tys. zł. Szacunki dla całego sektora mówią o 1,5 do 2,5 mld zł.

Branża domaga się doprecyzowania przepisów określających obowiązki pracodawców w transporcie drogowym. Przede wszystkim chodzi o określenie minimalnych wymagań w zakresie warunków zapewnienia przez pracodawcę noclegu kierowcy w podróży służbowej, z uwzględnieniem przepisów unijnych (rozporządzenia WE 561/2006), specyfiki pracy kierowcy oraz postępu technologicznego w zakresie konstrukcji i wyposażenia pojazdów. To zadanie dla minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • Społeczny Inspektor Pracy(2014-07-15 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Mało - Ci wszyscy co spowodowali wypadek za kierownica POwinni skarżyć teraz właścicieli TIRów o to ,że wskutek braku odpowiednich warunków do wypoczynku zmuszani nadal byli do kierowania pojazdami co przyczyniło się niewątpliwie do szkody!

    Odpowiedz
  • Społeczny Inspektor Pracy2(2014-07-15 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej było za PIS , nic się nie działo , nic się nie robiło , tylko bida i nic więcej.

    Odpowiedz
  • kiero(2014-07-15 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś się zastanowił gdzie jest tyle hoteli dla kierowców? Pod wieczór parkingi pełne , że nie ma gdzie się zatrzymać , a co dopiero spanie w hotelu , gdzie kierowca ma ograniczony czas jazdy i pracy. Sędziowie nie znają realiów pracy kierowcy no i zza biurka inaczej się mówi. Ale to właśnie nasza Polska

    Odpowiedz
  • przedsiebiorca transportowy(2014-07-15 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    Całą te hecę rozpętały kancelarie prawne, marnej renomy , które nie miały zleceń .Szukali , chodzili za kierowcami, nawiali i mamy efekty. Prawda jest taka,że kierowcy zawsze dostawali ryczałty za czas podróży , zależnie od kraju
    do którego realizowali jazdy. Było to nazywane różnie w firmach ( delegacja, ryczałt) i zawsze były to nie małe pieniądze i są nadal. Ale kasy zawsze przyda się więcej , a jak prawnik zrobi wodę z mózgu to dlaczego nie powalczyć. I mamy teraz pasztet. Bo to jest dla gospodarki pasztet. Wszyscy zapominają o tym ,że ryczałty zostały wkalkulowane w ceny usług. Bo to nie jest tak,ze ceny się bierze z sufitu jak to się niektórym wydaje np. prawnikom.
    Wracając do ryczałtów , był czas,że wszyscy mieli te ryczałty podzielone na diety i noclegi , ale zlikwidowali to nazewnictwo, bo były interpretacje ,że jak jest łóżko w samochodzie to ryczałt za nocleg się nie zależy i ruszyły w miasto kontrole i fiskus naliczał podatki przewoźnikom. I konia z rzędem temu co mi teraz powie,że za rok znowu nie
    wrócimy do tej interpretacji. Prawników bezrobotnych po studiach Ci dostatek i będą szukać dla siebie możliwości zarobkowych i takie ich prawo , ale od urzędników i Sędziów pracodawcy chyba mogą wymagać wyobraźni i rzetelności w rozpatrywaniu spraw w końcu z podatków przedsiębiorcy żyją. Choć czasem odnoszę wrażenie ,ze wszystkim się wydaje,że pieniądze to jakiś wirtualna rzecz , która po prostu jest i można brać ile się potrzebuje.

    Odpowiedz
  • przedsiebiorca transportowy(2014-07-15 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie największym postrachem dla firm , są bezrobotni prawnicy taka jest prawda. przedsiębiorce bardzo trudno
    naciągnąć , na abonamenty za porady prawne , opłaty za nieskuteczne windykacje , nic nie warte porady , to wzięli się za zwykłych ludzi, na których łatwiej zarobić , a i Sędzia się pochyli nad losem uciśnionego ,jak do tego dołożyć kit o bezpieczeństwie to sukces murowany i to jest cała geneza tej sprawy. Do tego zapłaci za to ten przedsiębiorca co nie chciał dać zarobić prawnikowi na starcie pełnemu zaangażowania do dostania dużej kasy, bo w końcu studia skończył.
    Jest w tym trochę winy przedsiębiorców bo lekceważyli tych snujących się po bazach i parkingach młodzieniaszków w garniturkach.Jak się zwolniło dyscyplinarnie kierowce , byli w pogotowiu i jak on tak pana potraktował to my mu tu z innej strony damy nokaut. Należało takich pozywać za podżeganie , i żądać jasnych zapisów w ustawach - ale to było zawsze tak -,, ten przepis jest znowu niejasny - no tak ale jest i tak lepiej niż było , cieszmy się,że przynajmniej to się dało załatwić. Kto teraz za to zapłaci - za te polska bylejakość na każdym kroku.
    Podkreślam , kierowcy zawsze dostawali ryczałty za uciążliwości wynikające z tego ,że są poza domem a prawnicy wykombinowali,że jak przedsiębiorca nie nazwał tego za co to jest to niech zapłaci drugi raz , a ja skubnę dla siebie
    haracz. Nikt o tym nie mówił, bo wcześniej były zamachy na te ryczałty przez skarbówkę i ZUS bo tak bez podatku i ZUS wypłacają , ale by to było dla budżetu. I tak jest , jak nie obłuchem go to kłonicą i jaki to ma sens tworzyć miejsca pracy , użerać się z ludźmi , a wszyscy jak te sepy nad tobą tylko czyhają kiedy się staniesz padlina.

    Odpowiedz
  • Rena(2014-07-23 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    DO PRZEDSIĘBIORCY TRANSPORTOWEGO. DZIĘKI ZA TYCH "BEZROBOTNYCH PRAWNIKÓW"!!! PISZE PAN, ŻE KIEROWCY ZAWSZE DOSTAWALI ZAWSZE RYCZAŁT ZA UCIĄŻLIWOŚCI WYNIKAJĄCE Z TEGO,ŻE SĄ POZA DOMEM-MOŻE U PANA DOSTAWALI!? MOŻE. NAJLEPIEJ BYŁOBY ŻEBY KIEROWCY JEŹDZILI 24 GODZ. NA DOBĘ JESZCZE PEWNIE NA MAGNESIE ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ I ZA TO CAŁOWALI SZEFA PO RĘKACH!!!

    Odpowiedz
  • pedro!(2014-09-18 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kierowcy dostawali ryczałty>>???ciekawe gdzie???A już napewno CI co SZEF płaci kierowcom virtualną podstawę,i liczy sobie od km.lub od frachtu!!!Panie PRACODAWCO troche szczerośći i prawdy!!!Bardziej WAM się opłaca zapłacić karę PIP0wi,ITD niż płacić tak jak prawo nakazuje!!!BARDZO dobrze że sprawa staje się głośna.Bez skrupółów ślizgacie się po plecach kierowców.Rekompensując sobie niskie stawki frachtów!!Które zresztą sobie sami zaniżacie,bo jeden drugiego podkupuje na giełdzie!!!Spedycje mają przewożników za FRAJERÓW!!!SZEFOWIE maja kierowców za FRAJERÓW!!!i taka jest PRAWDA!!!

    Odpowiedz