statystyki

Spór o igrzyska: Kraków protestuje przeciw upublicznianiu rozpraw

autor: Karolina Topolska19.05.2014, 15:50; Aktualizacja: 19.05.2014, 17:52
Kraków

Krakówźródło: ShutterStock

Kraków rozważa złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z zamieszczeniem na jednym z portali społecznościowych nagrań wideo z przebiegu toczącego się przeciwko miastu procesu

Reklama


Reklama


Postępowanie sądowe zostało wytoczone przeciwko Gminie Miejskiej w Krakowie przez Tomasza Leśniaka, założyciela inicjatywy „Kraków przeciw Igrzyskom”. Domaga się on zakazania rozpowszechniania oraz konfiskaty materiałów promujących organizację zimowych igrzysk olimpijskich w stolicy Małopolski, a także sprostowania zawartych w nich nieprawdziwych informacji. Za takie uznaje on hasło promujące imprezę: „Bo igrzyska to metoda na smog”.

Pozew został złożony na podstawie art. 35 ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 706). W sprawie odbyły się już trzy rozprawy (w dniach od 14 do 16 maja). Obowiązuje tutaj tryb przyspieszony - sąd powinien wydać orzeczenie w ciągu 24 godzin od złożenia pozwu, co miało miejsce 13 maja, jednak w kolejnych dniach rozprawy były odraczane. Kolejna rozpocznie się dziś o godz. 15. Na jutro natomiast zapowiadane jest wydanie orzeczenia kończącego sprawę.

Tymczasem spór sądowy między miastem a przeciwnikiem organizacji igrzysk przybiera na sile. Władze stolicy Małopolski w ostatnim z pism procesowych sugerują bowiem, że złożą zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z naruszeniem powagi sądu rozpoznającego sprawę. Ich zdaniem nastąpiło to wskutek opublikowania przebiegu rozpraw na jednym z portali społecznościowych na profilu o nazwie Przejrzysty Kraków.

- To nic innego, jak szantaż i zastraszanie wnioskodawcy, który prezentuje stanowisko niezgodne z polityką samorządu. Postawa władz godzi również w wolność debaty publicznej. To karygodne – stwierdza dr Arkadiusz Radwan, adwokat szefujący Instytutowi Allerhanda i pełnomocnik pro bono wnioskodawcy w sprawie przeciwko Gminie Miejskiej w Krakowie.

Samorządowcy z Krakowa twierdzą, że zgodę na nagrywanie przebiegu postępowania uzyskały wyłącznie media, natomiast zamieszczenia materiałów dokonały „osoby postronne”. Miastu szczególnie nie podoba się fakt, że pod filmami z rozpraw pojawiają się komentarze pod adresem sądu i świadków. W piśmie pełnomocnika miasta pojawia się także stwierdzenie, że wypowiedzi z sali rozpraw stały się pretekstem do dowcipów i drwin, a to narusza powagę sądu. Władze Krakowa zarzucają też, że wnioskodawca jest ściśle powiązany z portalem Przejrzysty Kraków. Zaprzecza temu dr Arkadiusz Radwan, który podkreśla, że prowadząca go Fundacja Stańczyka to organizacja pozarządowa nie powiązana w żaden sposób z Instytutem Allerhanda, ani Tomaszem Leśniakiem.

- Zarówno mój mocodawca, jak i sam Instytut Allerhanda, a także Fundacja Stańczyka reprezentujmy różne światopoglądy – od konserwatywno-liberalnych po lewicowe. Świadczy to o tym, że negatywna reakcja różnych środowisk na butę władz Krakowa, prowadzących nierzetelną kampanię referendalną jest niezależna od istniejących między nimi różnic światopoglądowych. Chciałbym wierzyć, że te groźby to jedynie wymysł pełnomocnika Miasta, a nie stanowisko własne ratusza – zaznacza dr Arkadiusz Radwan.

Referendum w Krakowie odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 25 maja. Krakowianie odpowiedzą w nim nie tylko na pytanie, czy opowiadają się za organizacją Olimpiady w ich mieście, ale także czy chcą wprowadzenia monitoringu wizyjnego, budowy metra i ścieżek rowerowych.

Reklama


Źródło:Media

Polecane

Reklama

 • Roki(2014-05-20 11:15) Odpowiedz 00

  Fajne.
  Tak obywatele jak i "media" mogą filmować, ale tylko "media" mogą publikować.
  Z jakiego stulecia urwali się ci jaskiniowcy?

 • Krak ów protestuje ?!(2014-05-19 16:26) Odpowiedz 00

  Z tekstu wynika, że przekreciaże którzy chca dorwać się do kasy uniinej pod pretekstem igrzysk, chcą utajnienia rospraw sądowych.

 • Jaa(2014-05-19 16:26) Odpowiedz 00

  Wszystkie rozprawy o ile nie maja wyłączonej jawności powinny odbywać sie publicznie. Skoro każdy na rozprawę może przyjść, to każdy tez powinien mieć możliwość zobaczenia jej w internecie. Myślę, ze to doskonała inicjatywa, żeby wszystkie rozprawy były dostępne w internecie.
  Przy dzisiejszej technice jest to jak najbardziej wykonalne. Zapewni większa przejrzystość i kulturę na sali rozpraw.

 • mieszkaniec Krakowa(2014-05-19 17:19) Odpowiedz 00

  Małe zastrzeżenie z tego co wiem o Fundacji Stańczyka, to reprezentuje przekonanie o potrzebie funkcjonowania kontroli obywatelskiej w demokratycznym kraju, o potrzebie rozwijania świadomości prawnej wśród obywateli, w szczególności zaś wśród organizacji pozarządowych niezależnie od obszaru funkcjonowania. W związku z tym Fundacja sama w sobie nie jest organizacją prawicową lub lewicową, a pro prawnoczłowieczą i pro ngosową. Sam zespół zaś Fundacji to ludzie faktycznie o poglądach różnych. Z pozdrowieniami z Krakowa :)

 • gość(2014-05-19 18:04) Odpowiedz 00

  A czemu nie publikować? Kto ma coś do ukrycia?

 • cogito(2014-05-19 18:20) Odpowiedz 00

  @ Jaa, zgadzam się z tobą. W sprawach jawnych, w stosunku do których istnieje bardzo duże zainteresowanie społeczne, można by pomyśleć nawet o transmisji na żywo - na telebimach. Względy lokalowe nie przeszkodzą wtedy obywatelom w korzystaniu z prawa do obserwowania takich rozpraw.

 • Neomi(2014-05-19 19:18) Odpowiedz 00

  Ja tez jestem za jawnością o ile nie wpływa na zeznania świadków. Bardzo łatwo manipulować w ten sposób dowodami.

 • Wiesiek(2014-05-19 19:19) Odpowiedz 00

  Szkoda ze nikt nie wspomniał ze spraw sie jeszcze nie skończyła. Jest to naruszenie podstawowych zasad prawa do zetelnego procesu

 • cogito(2014-05-19 20:45) Odpowiedz 00

  @ Wiesiek - W takim razie na jakiej zasadzie - twoim zdaniem - można by uczestniczyć w rozprawie w charakterze publiczności, gdy sprawa już będzie zakończona? Czemu będzie się przysłuchiwała i przypatrywała wtedy publiczność???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama