statystyki

Pytać można tylko o sprawy rozpoczęte po wstąpieniu do Unii

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk22.04.2014, 07:46; Aktualizacja: 22.04.2014, 09:38
TS przypomniał, że Słowacja wstąpiła do Unii w 2004 r., a europejski sąd jest niewłaściwy w sprawach dotyczących postępowań, które wzięły swój początek przed datą akcesji danego państwa.

TS przypomniał, że Słowacja wstąpiła do Unii w 2004 r., a europejski sąd jest niewłaściwy w sprawach dotyczących postępowań, które wzięły swój początek przed datą akcesji danego państwa.źródło: ShutterStock

Krajowy sąd może skutecznie wystąpić do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości o wykładnię wspólnotowego prawa tylko wtedy, kiedy jest mu to potrzebne do rozpatrzenia sporu powstałego już po akcesji danego państwa do UE. W przypadku wcześniejszych spraw TS nie może udzielić odpowiedzi na pytanie prejudycjalne.

Reklama


Reklama


Słowacka firma pożyczkowa Pohotovosť udzieliła Jánowi Soroce kredytu konsumenckiego. Umowa ustanawiała też standardowe w tym parabanku pełnomocnictwo. Dłużnik udzielił go adwokatowi obsługującemu wierzyciela. Ten zaś udzielił dalszego pełnomocnictwa osobie, która następnie – w imieniu kredytobiorcy – złożyła oświadczenie o uznaniu długu w kwocie 474,01 euro. Po uwierzytelnieniu przez notariusza można było je uznać – zgodnie ze słowackim prawem – za tytuł egzekucyjny. Sprawa trafiła do sądu rejonowego w Bardejowie, który nadał aktowi klauzulę wykonalności. Komornik mógł przystąpić do egzekucji.

Stowarzyszenie ochrony konsumentów HOOS złożyło w bardejowskim sądzie wniosek o przystąpienie do postępowania egzekucyjnego w charakterze interwenienta. Chciało uczynić to w interesie Soroki. Sąd rejonowy nie zgodził się, tłumacząc, że interwencja osoby trzeciej jest możliwa wyłącznie w postępowaniu spornym. Niedopuszczalna jest natomiast w procedurze egzekucyjnej – co wielokrotnie podkreślał słowacki sąd najwyższy.

Po trzech dniach sąd w Bardejowie wydał jednak kolejne postanowienie. Tym razem o umorzeniu egzekucji. Zwrócił uwagę, że akt notarialny, będący jej podstawą, podpisała tylko jedna osoba – w dodatku reprezentująca jednocześnie wierzyciela i dłużnika. Na taki koniec sprawy poskarżyła się Pohotovosť.

Sąd w Bardejowie zwrócił się wówczas do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy zgodna jest z prawem Unii regulacja krajowa, na podstawie której organizacja konsumencka może być niedopuszczona do udziału w postępowaniu w roli interwenienta, jeżeli konsument występuje w nim bez adwokata.

TS przypomniał, że Słowacja wstąpiła do Unii w 2004 r., a europejski sąd jest niewłaściwy w sprawach dotyczących postępowań, które wzięły swój początek przed datą akcesji danego państwa.

ORZECZNICTWO

Postanowienie TSUE z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie C-153/13

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama