statystyki

Jakie formalności trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy domu

autor: Adam Makosz10.03.2014, 07:30; Aktualizacja: 10.03.2014, 08:37
Dom

Osoby decydujące się na rozpoczęcie budowy domu powinny wiedzieć, że formalnie następuje to z chwilą podjęcia prac przygotowawczych.źródło: ShutterStock

Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji należy sprawdzić status działki. Jeśli nie jest ona objęta planem zagospodarowania przestrzennego, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Zamierzam złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Niestety architekt nie zdążył jeszcze przygotować ostatecznej wersji projektu domu. Czy projekt należy koniecznie dołączyć do składanych dokumentów?

TAK. Osoby, które zamierzają złożyć w starostwie powiatowym wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę domu, powinny najpierw skompletować wymagane dokumenty. Jednymi z najważniejszych jest wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zawiera on informacje na temat możliwości wykorzystania nieruchomości, na której ma powstać budynek. Dokument wydaje urząd gminy/miasta właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Jeżeli działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, do wniosku trzeba dołączyć prawomocną decyzję o warunkach zabudowy, którą uzyskuje się w odrębnej procedurze.

Ponadto inwestor musi przedłożyć cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (np. warunki techniczne dostaw mediów) oraz zaświadczeniem wydanym przez właściwą izbę samorządu zawodowego dla projektanta o wpisie na listę jej członków, aktualnym na dzień opracowania projektu.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane