statystyki

Nowy dowód osobisty niczego nie będzie dowodził

autor: Robert Zieliński19.02.2014, 06:59; Aktualizacja: 19.02.2014, 08:33
dowód zabezpieczenie 4

Konieczna jest modyfikacja blankietu dowodu tożsamości. Dla urzędników MSW oznacza to konieczność ogłoszenia przetargu na kolejny system do jego obsługi. Jest już tego zapowiedź w postaci ogłoszenia o dialogu technicznymźródło: Materiały Prasowe

Nad projektem nowego dowodu osobistego pracuje zespół, w skład którego wchodzą urzędnicy resortu, eksperci z Centralnego Ośrodka Informatyki MSW, ludzie służb specjalnych i przedstawiciele spółki drukującej dokument, czyli PWPW. – Teraz wyszło na jaw, że dwa lata temu urzędnicy odebrali aplikację do obsługi dowodów osobistych, która nie obsługuje podpisu – mówi jedna z pracujących w zespole osób.

reklama


reklama


I w nowym dokumencie nie będzie danych meldunkowych (co wynika z prawa), ale też podpisu właściciela. Po co właścicielowi taki dokument?

Aplikacja ZMOKU ma służyć urzędnikom do ewidencji ludności i wydawania dowodu osobistego. Dla MSW stworzyła ją firma Sygnity za 23 mln zł. Dalsze 38 mln zł kosztował sprzęt (komputery, serwery). Do dziś nie jest używana w żadnej gminie.

Sejm kilka razy przesuwał termin wprowadzenia nowego dowodu. Za każdym razem wypadały z niego jakieś funkcjonalności. Najpierw podpis elektroniczny i dane medyczne, które mogłyby być gromadzone we wbudowanym czipie. Prawo zakazało też państwu gromadzenia i przetwarzania danych o miejscu stałego pobytu Polaków.

Konieczna jest więc modyfikacja blankietu dowodu tożsamości. Dla urzędników MSW oznacza to konieczność ogłoszenia przetargu na kolejny system do jego obsługi. Jest już tego zapowiedź w postaci ogłoszenia o dialogu technicznym.

Jak już informowaliśmy, środowiska prawnicze, np. sędziowie, są sceptyczne wobec usunięcia danych o meldunku. – Nie będzie jak zainicjować postępowania sądowego. A sąd nie będzie mógł ustalić adresu w trakcie postępowania – napisali sędziowie ze stowarzyszenia „Iustitia”. Nie jest też jasne, jak będą tworzone listy wyborców czy okręgi jednomandatowe w wyborach do Senatu.

– (Zniesienie obowiązku meldunku – red.) uwolni obywateli od uciążliwego obowiązku każdorazowej wymiany dowodu w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu – przekonuje pion prasowy MSW. Dzięki temu uproszczone zostanie załatwianie spraw w urzędach, m.in. wniosek o dowód będziemy mogli złożyć w każdej gminie, nie tylko w miejscu zameldowania. Wniosek będziemy mogli wysłać drogą elektroniczną, nie będzie też potrzeby dostarczania danych o stanie cywilnym. Co pion prasowy mówi o braku podpisu na nowym dowodzie? – Odejście z zamieszczania podpisu wynikało z niewielkiej użyteczności tego elementu podczas identyfikacji posiadacza dowodu – argumentuje biuro prasowe.

Jak zrzec się obywatelstwa polskiego >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • andrzej(2014-10-09 01:02) Odpowiedz 00

    Andrzej.po co tyle biadolić.dowod w polskim państwie jest potrzebny.dobry dowod osobsty powinien zawierac /imie i nazwisko./obywatelstwo/pochodzenie narodowościowe./fotografie/opis- kolor wlosow,oczów,znaki szczegolnei w zrost/adres zamieszkania./dokładnie to samo jak było w dowodach książeczkowych.dowod to bardzo wazny dokument.paszport do dokument podrozy wiec w Europie ma male znaczenie.

  • WETERAN(2014-02-19 11:10) Odpowiedz 00

    KOJEJNY FALSTART

  • W/w dowód dowodzi...(2014-02-19 10:41) Odpowiedz 00

    Dowodzi... że można kasę zarobic za nic...

    Wystarczy że przetarg rozpisuje Urząd bo Budżetówka wszystko łyknie

  • neron13(2014-02-21 07:37) Odpowiedz 00

    To znowu ja. I cóż niedowiarkowie, przykłady z Wlk. Brytanii, Norwegii i innych krajów nie przekonują? To po prostu przyznajcie, że jest Wam lepiej z dowodem bo jesteście zwolennikami Państwa trzymającego obywateli za paszcze i chlaszczącego je karami za brak jakiegoś świstka. Powtarzam - dowód osobisty bez miejsca na adnotacje urzędowe, bez możliwości wprowadzania danych potrzebnych do celów administracyjnych lub funkcjonalnych (adresy, kody dostępu, podpis elektroniczny) to nic nie znaczący gadżet. Można w nim dziurkę przewiercić i jako zawieszki do kluczy używać. Tylko format niewygodny. Dla innych celów - nieprzydatny i dlatego powinien być zlikwidowany. PS. Odpowiedź na pytanie osobiste: tak, odbierałem na poczcie przelewy do mnie korzystając z paszportu, prawa jazdy, a raz nawet okazując tylko kartę bankomatową z moim nazwiskiem i podpisem na drugiej stronie. Dało radę? Dało! Tylko urzędnik na poczcie podszedł do sprawy rozsądnie a nie bazując na archaicznym i niepotrzebnym zapisie prawnym o dowodach osobistych.

  • kama(2014-02-19 10:48) Odpowiedz 00

    To nic, że wywalili 23 mln złotych na system, który okazał się niepotrzebny, teraz trzeba rozpisac przetarg na nowy system, brawo!! Naprawdę ci ludzie powinni dostać nagrodę darwina za gospodarowanie naszymi pieniędzmi

  • Dr Szczyt(2014-02-19 10:54) Odpowiedz 00

    Po co dowód? Uwaga wszyscy, którzy o to pytają. Pokazuję i objaśniam:
    Dowód osobisty służy do potwierdzenia tożsamości. I tyle. Bierzesz kasę w banku z okienka, musisz potwierdzić , ze to Ty jesteś Kowalski, bo na słowo Ci nie uwierzą. Inne przykłady: gdy odbierasz list polecony, w sądzie gdy składasz zeznania, gdy bierzesz ślub i gdy załatwiasz milion innych urzędowych spraw.

  • martula(2014-02-19 17:17) Odpowiedz 00

    po co nowe dowody to chyba nie jest oszczednosc tu wydano mase pieniedzy zamiast na dzieci zaznaczam ze nie jestem zwolennikiem pisu ale takie durnoty mnie denerwuja

  • Ziemowit(2014-02-19 11:00) Odpowiedz 00

    Dowód osobisty ułatwia i porządkuje bardzo wiele spraw i moim zdaniem jest bardzo potrzebny ( ... nawet przy nielegalnym pozostawianiu go w zastaw za łyżwy).
    Podpis tradycyjny na dowodzxie, może nie jest zbyt przydatny dla Pana Ministra, poza potwierdzeniem przez obywatela, że wziął odpowiedzialność za poprawność danych. Dla odmiany dla społeczeństwa ma szereg zalet dając na przykład szansę zweryfikowania podpisu tradycyjnego na różnego rodzaju dokumentach w obrocie cywilnym i prawnym.

  • Wszystkie tzw. nowinki to zagrożenia(2014-02-19 11:15) Odpowiedz 00

    Bo ten stary zwykły dowód... po zgubieniu to ryzyko że ktoś coś kupi w sklepie na kredyt.

    Nowy z zaimplementowanym podpisem elektronicznym ... to 100 razy większa skala ryzyka. Rozne NFC, mikropłatności zdalne odczyty danych ...to kolejne furtki do ryzyk.

    Wiec ograniczenie tych dodatków ...może to brzmi źle ... ale jest dobrym rozwiązaniem

  • Polakiem zawsze ale nigdy unijnym POsrancem(2014-02-19 17:07) Odpowiedz 00

    Tylko dokumenty Polski ale nigdy z napisem obrzydliwego totalitarnego smierdzacego bagna ani swastika tej unijnej obrzydliwej hunty

  • BUCEK(2014-02-19 18:02) Odpowiedz 00

    POLSKA DURNOTA CIEMNOTA I GLOPOTA

  • ert4yjht(2014-02-19 21:21) Odpowiedz 00

    to co milicjant powie zamiast "dowód osobisty proszę"??? poczeba wiekuw bu nałuczyć ih nowego suownitztwa

  • POLSKA DURNOTA CIEMNOTA I GLOPOTA(2014-02-19 21:21) Odpowiedz 00

    POLSKA DURNOTA CIEMNOTA I GLOPOTA

  • Student PWr(2014-02-19 23:39) Odpowiedz 00

    Firma Sygnity również jest autorem znienawidzonego przez studentów systemu Edukacja.Cl na Politechnice Wrocławskiej. Nie wiem dlaczego państwo powiela te błędy, co do wyboru wykonawcy systemu, nie patrząc na poprzednie buble. Gratulacje!

  • Ryszard/1945 Olsztyn(2014-02-22 13:46) Odpowiedz 00

    Drodzy rodacy, po cholerę podnosić kwestię kwestię tego dowodu, ja zadaję jedno pytanie czy prokuratura krajowa zajmie się kto ten bubel zakupił jest gdzieś dokument z podpisem konkretnej osoby czy osób które ulokowały tą sporą kasiorkę no jeżeli w państwie prawa nazwę rzecz po imieniu, ukradziono ok 25 milionów złotych i nic no to ja myślę że żyję gdzieś w jakimś państewku w którym żadne prawo nie obowiązuje i trzeba się szybko ewakuować do kraju gdzie minister za to że zapłacił w lokalu kartą kredytową podał się do dymisji i musiał pieniądz zwrócić.

  • robert(2014-02-23 13:59) Odpowiedz 00

    @neron13
    dowód osobisty jest niezbędny gdy pani z okienka na poczcie wydaje mi list polecony! A tak poważnie - likwidacja meldowania obywateli zaowocuje liczną rzeszą nieuchwytnych, niewypłacalnych kredytobiorców. Już teraz obserwuję, jak banki cierpliwie szukają wezwaniami studenckich dłużników wysyłając monity na zaszłoroczny adres wynajmowanej kwatery, gdy dziś student już mieszka sobie gdzie indziej. Pisz na Berdyczów ...

  • antysocjalista(2014-02-20 21:54) Odpowiedz 00

    Brytyjczycy mieli dowody osobiste w czasie wojny (to znamienne) gdy duża część praw obywatelskich była zawieszona.Po wojnie , mimo zamachów IRA , już nie mieli. I żyli normalnie.Policja brytyjska miała (i ma) większą wykrywalniość niż polska , podatki są lepiej ściągane , o niebo łatwiej założyć firmę.Jest 10 000 sposobów legalnego gromadzenia informacji o obywatelach.Nie potrzeba dowodów osobistych.Dowód potrzebny jest totalitarnej władzy do wywierania presji na obywatelach-"dowodzik proszę"= świadomość wszechobecnej kontroli i kary za brak dowodu.Władzy nie powinien interesować obywatel dopóki nie wejdzie w konflikt z prawem.I tyle.

  • cynik(2014-02-19 16:54) Odpowiedz 00

    Dzisiejszy chaos prawny zastąpi totalny chaos prawny...W zakresie czytelnego i spójnego prawodawstwa w ciągu ostatnich dwudziestu lat cofneliśmy się do czasów pierwszych Piastów.

  • szma_l(2014-02-19 10:40) Odpowiedz 00

    Dokument jest nie ważny w tym wszystkim ważne jest tylko ze odbywają się w nieskończonych ilościach przetargi. Bez odpowiedzialności karnej za wykonanie starych przetargów. Przecież to widać gołym okiem że tu chodzi o wydawanie pieniędzy podatnika, unijnych. A nie o pożyteczność dla Obywatela właściciela tego dokumentu. Zastanawiające co robią prokuratorzy w tej sprawie odnośnie gospodarowania dobrem finansowym podatnika polskiego.

  • andrzej(2014-10-09 01:42) Odpowiedz 00

    dowod osobisty z tymi samymi danymi jak był ten książeczkowy.